| ROXANA_5279 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu cu ce medie se intra la scoala de politie, cam ce salariu are un politist si daca exista un liceu de politie?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Pentru o viitoare cariera de politist exista un liceu care te pregateste cumva pentru examenul de admitere de la Academia de Politie.
Este vorba despre Liceul Militar ( Breaza, Alba sau Campulung ).
La acest liceu se intra pe baza de proba ( test la matematica si romana, proba sportiva, test psihologic ) + ca trebuie sa ai media de admitere la liceu ( evaluarea nationala + media generala 5-8 ) peste 7.
La Academie se intra pe baza de proba.
Proba sportiva ( eliminatorie ), test la istorie, gramatica si engleza.
Un politist are un salariu destul de mare, depinde si de grad.
Oricum, undeva peste 1500 lei.
Dar pentru a deveni politist nu e obligatoriu Liceul Militar.
Poti da la Academie si de la un alt liceu, dar candidatul care a facut Liceul Militar are sanse mai mari.
Bafta!

| ROXANA_5279 explică (pentru Sadop):

Daca eu am in acesti ani mediile anuale 9, 44 si 9, 40 ce medii mai trebuie sa mai am ca sa intru tinand cont ca trec pe clasa a7a?

| Sadop a răspuns (pentru ROXANA_5279):

Trebuie sa te mentii sus, sa ai medii peste 9 in acesti doi ani. Conteaza mult si ce faci la examen. Bafta!

10 răspunsuri:
| Zapkitu a răspuns:

Liceu de politie nu exixta. Faci liceu obisnuit, si apoi intri la facultatea de politie. Media nu conteaza, trebuie sa dai un examen.

| ROXANA_5279 explică (pentru Zapkitu):

Cum adica nu conteaza media de la examenul din generala?

| elyn a răspuns:

Buna! Nu mai sunt licee de politie,dupa liceu, dai examen, probe eliminatorii, urmezi Scoala de politie Campina-Prahova sau Sibiu, succes!

| Johnni3Walk3r a răspuns:

Buna Roxana! Eu stiu liceul militar Breaza unde ai cazarea gratuita si este un liceu foarte bun.Intri cu media intre 9 si 10. Iar cand ajungi sa muncesti depinde si de gradul tau:subofiter, ofiter..etc.In medie iei aprox 2000 lei(adica 20 de milioane). Sper ca te-am ajutat! Bafta!happy

| ROXANA_5279 explică (pentru Johnni3Walk3r):

Daca nu ai media 9 sau 10 nu te primesc? dar la CAMPINA cu ce medie se intra? si ce inaltime?

| ROXANA_5279 explică (pentru Johnni3Walk3r):

Daca nu ai media 9 sau 10 nu te primesc? dar la CAMPINA cu ce medie se intra? si ce inaltime? tu cat ai avut la admiterea la liceu? trebuie sa ai nota mare?

| AndyMzq a răspuns:

Pai se intra cu media 9-9, 50-10.Un politist debutant are un salariu intre 1590 si 1650 ca si debutant(zona, ore de noapte, ore lucrate, etc.).iar indemnizatia de chirie o sa iei cam intre 260-360 depinde de multe criteriihappy

| Dan_Delya_2003 a răspuns:

Si cu ce medie se intra