| anonim_4396 a întrebat:

Asistent medical sau sofer de tir?
Care meserie vi se pare mai usoara si mai placuta?

Răspuns Câştigător
| ReZiSTorr a răspuns:

Aici depinde de foarte multi factori. sofer de tir poate sa devina orice, iar asistent medical poate sa devina cel care are o inclinatie asupra acestei meserii.Sofer de tir inseamna sluga pe scurt,lucrezi la patron, banii sunt putini,iar de placut, nu stiu, depinde daca vrei sa vezi lumea, dar de usoara nu e.E foarte stresant, trebuie sa ajungi la incarcari, descarcari la timp.In schimb asistenul medical lucreaza intr-un sistem, nu are un asa numit "patron" sau sef, iar ca meserie e placuta pentru ca tu nu esti chiar un medic, lucrezi cu oameni intr-un mediu placut, de usoara nu stiu ce sa zic..depinde daca te dedici acestei meserii. Funda?

| LexiEla a răspuns (pentru ReZiSTorr):

Daca si spitalul e mediu placut...

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sofer de tir la englezi sa lucrezi 8h pe zi si sa mergi acasa. Pe container e viata buna freci pul toata ziua si salariu pe masura. Gandeste-te ca in 5 ani sau 4 iti cumperi un BMW cu 41000 lire apoi te lafai cu masina oriunde ai chef. Asistentu medical castiga mai putin in Romania dar printre straini e mai bine platit

| RobertMoon a răspuns:

Eu as prefera sa fiu șofer de tir decât asistent medical, nu mi-ar place să îmi bat capul cu tot felul de oameni, iar daca îți place să conduci cu atât mai bine.

| LexiEla a răspuns:

Dintre cele doua as prefera sofer de tir, asta daca iti place sa conduci ore bune si reusesti sa te descurci cu marfa si eventualele probleme de pe traseu care se pot ivi (pana, accident, etc). Ca asistent medicat este destul de neplacut daca nu iti plac oamenii care sufera/ sunt bolnavi, dar se castiga bine si aici. (nu ca un sofer de tir, daca stii unde sa te angajezi) Tine si de tine si cum te vei descurca cu situatia familiala, caci daca alegi sa fii sofer de tir in strainatate vei petrece putin timp cu familia.

| Addrriiaannaaaa a răspuns:

Asistent medical, e chiar placut sa lucrezi la spital *-*