| Ronnie35 a întrebat:

Avantaje & dezavantaje + pe ce trebuie sa te bazezi in anii de liceu pentru FACULTATEA DE DREPT.

7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Eu sunt anul IV la drept la cluj. ce anume vrei sa stii?
cel mai mult din liceu iti foloseste limba romana, sa stii sa te exprimi corect si coerent, restul conteaza mai putin, istoria aproape deloc.
daca faci la stat e o facultatea grea in sensul ca e mult de invatat, cantitate mare de informatie si profesorii sunt stricti, daca te duci la particulara esti in vacanta tot anul.

| Ronnie35 explică (pentru BiuL):

Si eu tot la Cluj vreau sa dau. Din cate am inteles, la facultatea de drept trebuie sa ai memorie si logica buna, asa-i?

| BiuL a răspuns (pentru Ronnie35):

Da trebuie sa ai logica, daca nu ma insel acum se da admitere din rationament logic si da si memorie pentru ca e cantitate mare de informatie pe care trebuie sa o tii minte.

| Luminou a răspuns:

Avantaje sunt : o sa lucrezi intr-un birou ( nu afara, pe caldura sau racoare), o sa ai un salariu bun, o sa poti sa stai cu cei dragi destul de mult timp.
Dezavantaje: trebuie sa te ocupi de tot felul de infractori
Dupa parerea mea, ar trebuie pe romana si stiinte sociale.
Sper ca am fost de ajutor big grin!

| gabriela15 a răspuns:

Pai depinde la ce profil esti. Te bazezi mai mult pe materiile din aria profilelor umane, istorie, romana, phihologie, si restul. Daca nu esti inca la liceu iti recomand profil uman, sa iei bacul usor, fara grija matematicii, si sa-ti dezvolti limbajul, dictia vocabularul, istoria e importanta din cate stiu la facultatea asta iar istoria se face mai mult la stiinte sociale decat la filologie, ti-as sugera sa mergi pe stiinte sociale

| Ronnie35 explică (pentru gabriela15):

Eu sunt la profilul filologie, am terminat acum clasa a 9-a. Consider ca daca faci istoria de la inceput cu un prof bun, nu e nevoie sa mergi la stiinte sociale.

| gabriela15 a răspuns (pentru Ronnie35):

Si eu tot pentru filologie - biling engleza...