| alexsev a întrebat:

Imi puteti da si mie cateva notiuni, detalii, nu stiu avantaje, dezavantaje thinking despre facultatea de DREPT

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Eu am terminat la Universitatea Bucuresti. Nu este o facultate usoara si presupune studiu temeinic. Volumul e foarte mare (examenul si cartea, si cand spun "cartea" ma refer la 300-400 pag). Multa munca, stres, trezit la 5 dimineata in ziua examenului (+goluri in stomac din cauza emotiilor), adrenalina pura happy. Dupa absolvire, poti fi : magistrat (judecator sau procuror)- dai admitere la inm. Examenul e criminal de greu si te anunt de pe acum ca ori inveti de spargi si iei numai 9 si 10 in facultate si poate ai vreo sansa sa intri din prima, ori esti dispusa sa iti sacrifici 2, 3, 4 ani din viata invatand an de an, pana intri
- avocat- dai examen la barou, dupa care vorbesti cu un avocat la care sa faci stagiul (adica inveti tot ce inseamna practica)
- notar- dai examen pentru notar stagiar si gasesti un notar la care sa faci stagiul
- executor judecatoresc- la fel ca mai sus
- consilier juridic (doar ca aici te angajezi sau colaborezi cu o firma si primesti salariu, deci nu recomand in mod special).
Sfat: daca nu ai certitudinea ca cineva te-ar putea ajuta, sau nu stii exact ce vrei sa faci dupa absolvire, mai bine reorienteaza-te.

| alexsev explică (pentru raluk27):

Sunt la profil uman stinte sociale clasa a 11 a iar dupa ce termin imi doresc sa merg mai departe, avocat happy

| raluk27 a răspuns (pentru alexsev):

Mult succes! Presupun ca stii deja ca, ceea ce o sa ajungi sa faci in realitate, nu are absolut nici o legatura cu ce-ai vazut prin filme. Iti recomand una din facultatile de stat, consacrate din: Iasi, Cluj sau Bucuresti. Crede-ma ca diferenta este mai mult decat evidenta fata de facultatile particulare.

3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Care facultate de drept? eu sunt la drept in cluj la ubb, e mult, e greu, dar nu e imposibil, cand termini daca reusesti sa ajungi unde trebuie ai sansa sa castigi bine, oricum ai multe posiblilitati ca absolvent de drept magistrat, avocat, jurist, criminalist, diplomat, manager etc