| anonim_4396 a întrebat:

Buna. A lucrat cineva la o firma de curatenie, personal la kaufland? Cum aflu daca firma e adevarata sau e doar o fantoma si sa nu fie teapa? Gen nici sa nu fiu angajata?

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Orice firmă este înregistrată la ITM-ul (institutul teritorial de muncă) din județ.
Suni la ITM și le ceri să îți spună despre firma care vrea să te angajeze. Dacă ITM-ul nu o găsește, atunci ai toate șansele să nu îți primești banii pentru munca ce o vei depune. Dar dacă ITM-ul o găsește, atunci poți să te angajezi cu încredere.
După 2-3 luni de la angajare poți să suni iarăși la ITM să îi întrebi dacă firma ți-a plătit contribuțiile la stat.
Cauți pe Google "contact ITM Constanța" și vei găsi direct numărul de telefon.

| Silent3025 a răspuns:

Ce firma sa nu fie adevarata Kaufland? Firma care se ocupa de curatenie? Kaufland da, firma de curatenie de unde sa stim noi care este daca nu ai scris niciun nume. De obicei supermarketurile au niste parteneriate cu diverse firme de curatenie dar daca nu spui cum se numeste firma, sau sa ne dai un link sa vedem si noi anuntul nu avem ce raspuns sa-ti dam.

| Viorelaa26 a răspuns (pentru Silent3025):

Firma de curatenie. inca nu stiu numele firmei, am vorbit in mare cateva detalii si maine urmeaza a vorbi mai multe. Mi-a zis ca rezolvam angajarea cu o copie de buletin si nu va fi nevoie se analize. Daca semnez contractul acolo trebuie sa specifice suma pe care o voi primi in mana? Adica trebuie sa fie trecut si salariu net si cel brut?

| Silent3025 a răspuns (pentru Viorelaa26):

E ciudat! nu ai aflat numele firmei de curatenie? sa inteleg ca la mijloc este o firma care se ocupa cu racolarea resurselor umane? sau cine ti-a spus ca iti trebuie copie de pe buletin? Parerea mea este sa cauti locuri de munca la firme care le cunosti sau sa afli inainte daca sunt firme de incredere (fie ca e vorba de firme intermediare care se ocupa de HR ( resurse umane) fie ca e vorba de firma la care vrei sa te angajezi. In mod normal o firma trebuie sa ceara inainte un CV, se face un interviu etc si apoi se cer actele daca te accepta, esti de acord cu salariul etc. Eu inteleg ca este firma de curatenie insa firmele care cer direct copie Card Identitate isi cam bat joc de angajati. Deci nu stiu sa spun daca firma e adevarata sau e doar o fantoma ca nu sunt ghicitor in globul de cristal, ne dai mai multe detalii te ajutam, invers cum am spus nu avem cum sa te ajutam chiar daca ne dorim.

| Viorelaa26 a răspuns (pentru Silent3025):

Firma este din Constanta, se ocupa cu curatenia in tara cam la toate magazinele Kaufland. Au nevoie urgent de personal ca nu au.

| Silent3025 a răspuns (pentru Viorelaa26):

"Firma este din Constanta, se ocupa cu curatenia in tara cam la toate magazinele Kaufland" daca ai facut afirmatia asta insa ca stii ce firma este, atunci de ce mai intrebi daca este o firma fantoma sau nu? o firma fantoma nu-si duce angajatii la Kaufland sa faca curatenie.

| Viorelaa26 a răspuns (pentru Silent3025):

Scuza-ma in ziua de azi e mai greu cu increderea...am cerut si eu o parere. Multumesc