| anonim_4396 a întrebat:

Aș vrea să devin criminal profiling sau profiler și în primă fază voiam să merg la Facultatea de Psihologie având în vedere că am nevoie de psihologie pentru profilul criminalului, comportamentul criminalului si restul, apoi după aceasta un master in Psihologie judiciară. Dar cineva mi-a zis că ar fi mai bine să merg direct pe Academia de Poliție și aș vrea să-mi spuneți dacă este așa ceva acolo sau cum se procedează. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DevidALex a răspuns:

Buna, aici ar trebui sa gasesti mai multe informatii http://www.igpr.ro/Criminalistic/index.htm

Da,ai dreptate,psihologia este necesara si utila,dar cred ca nu trebuie sa urmezi o facultate de psiho,Iti scriu strict din punctul meu de vedere,Pentru ca in orice domeniu al criminalistici,cat si in cadrul Politiei,Inveti la ei,Au curs special de psihologie,ea este necersara ori ca esti politist,detectiv, soldat, etc.
Ca si concluzie, pentru criminal profiler, cred ca trebuie sa urmezi Dreptul.
Uite informatii suplimentare : http://www.politisti.ro/topic/2005-profiler/

PS : Criminalistica e un domeniu complex si frumos, care este in legatura stransa cu psihologia + limbajul corpului..etc
Mai asteapta alte pareri, multa bafta!