| andrijaandrija7777 a întrebat:

Salut, ma streseaza o chestie de un timp, sunt la filologie clasa a 9-a, si am sansa sa ma mut la mate-info, dar nu as vrea... Vreau sa dau la inginerie IT, are ceva dacă sunt la filologie si termin liceu? Vreau sa stiu daca se poate

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu are nimic, nu te intreaba nimeni de la ce profil vii, ce conteaza e sa treci, daca e cazul, admiterea de la facultate sa prinzi loc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inginerie IT inseamna facultatea de Automatica si Calculatoare unde se fac minim 3-4 cursuri de matematica M1 la modul cel mai serios. O sa fie dificil rau sa tii pasul daca tu nu ai sa ai nicio cunostinta de matematica din liceu.

Si nu prea se leaga faptul ca vrei sa faci o facultate cu profil IT sa tie frica de un profil de mate info la liceu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești la o secție umanistă, vei avea la terminarea liceului prea puține cunoștiințe de mate ca să poți face față la admitere la IT, și este prea puțin probabil să reușești să recuperezi și să inveți singur.

| CosminAka123 a răspuns:

Eu iti recomand sa te muti daca ai aceasta oportunitate deoarece vorbesc din experienta. Am terminat liceu la profil uman si chiar daca bacul este mai usor ai sanse mai putine sa faci ceva cu viata ta dupa, doar daca esti pasionat de litere, istorie etc poti continua. La mate-info ai mai multe oportunitati, matematica o sa te ajute extrem de mult, eu regret enorm ca nu am gandit atunci si acum sunt nevoit sa invat matematica pentru a incerca sa realizez ceva in viata. La inginer it iti cere matematica si daca nu o sa te muti acum, o sa-ti vina foarte greu. Asta este parerea mea, muta-te la mate-info.