| ioANAmerry a întrebat:

Acum trec clasa a-12a, si as vrea sa aplic pentru cibernetica ASE anul viitor. Ce m-a speriat foarte mult au fost mediile foarte mari de anul acesta(eu avand media anilor de liceu in jur de 9, 10-9,15). Nu stiu daca as reusi sa intru la acest profil. Oricum, am inceput sa consider Politehnica o varianta, insa nu m-am pregatit la fizica deloc. Si as vrea sa intreb cat dureaza admiterea la poli, daca se dau ambele examene la mate si la fizica in aceeasi zi si daca as avea sanse la una dintre cele 2 facultati laughing) Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Dacă vrei sa intri la Cibernetica trebuie sa iei note mari la bac, atât.
La Poli e destul de greu examenul, trebuie sa înveți mult dacă vrei sa dai la Automatică sau Electronica și facultatea in sine te omoară dacă nu îți dai silința. Dar poți opta pentru o alta facultate din Poli unde se intra pe baza de interviu, pana la urma tot inginer ieși și e mai ușor ca la Automatică.

| ioANAmerry explică (pentru Bondarel99):

Pentru poli as alege electronica sau mecatronica. Si daca as vrea sa intru la ASE mi-ar trebui in bac media totala peste 9, 80 (nu e imposibil daca invat bine, doar ca m-a demoralizat faptul ca se ia 40% din media de liceu, si asta ma trage in jos extrem de mult)

| Bondarel99 a răspuns (pentru ioANAmerry):

Se tine cont și de media din liceu? Ce prostie, adică ce relevantă ar avea? Pana acum nu au mai făcut așa, se ținea cont de bac și atât. Oricum dacă iei peste 9 in bac ai 100% șanse sa intri la Cibernetica. Poate se mai schimba ceva la admitere și la anul sau o sa scoată regula aia.
La poli ești sigura ca vrei la facultățile alea? Adică o sa faci doar mate și fizica și asta la greu. Dacă te apuci de invatat din timp o sa intri dar admiterea e apa de ploaie pe lângă ce o sa urmeze in facultate.
Cred ca mai bine ar fi sa mergi la Cibernetica, chit ca intri la taxa, dar la taxa am văzut ca se intra și cu 8 și ceva deci axează-te sa iei peste 9 in bac și o sa intri la buget.