| Iuliana186 a întrebat:

Trec in clasa a 12a, profil stiinte ale naturii si trebuie sa ma hotarasc in privinta unei facultati.
Am 3 optiuni pana acum:
1 Politehnica( stiinta si ingineria materialelor sau inginerie medicala)
2. Ase (relatii economice internationale, informatica economica sau marketing)
3. Biologie

Care credeti ca poate fi o varianta buna, de viitor? Tinand cont de faptul ca eu fizica nu stiu absolut deloc, sunt praf. Mi-e foarte frica de poli din acest punct de vedere. La mate ma descurc bine, dar si la romana si limbi straine.

Multumesc! Astept cat mai multe pareri!

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Știu foarte bine ce e la cele doua facultăți menționate de tine de la poli. La prima mananci fizica și mate pe pâine, trebuie sa înțelegi foarte bine cum se fac problemele alea. Am avut și eu un semestru cu o materie de rezistența materialelor și deja intrasem in depresie laughing la inginerie medicală e tot mate și fizica, combinate cu putina INFO, chimie, foarte puțin biologie. Dar mi-a zis o fata ca e greu. Deci concluzia, dacă te pricepi la probleme de mate, fizica și INFO atunci o sa îți placa la poli. Deși poli îți scoate peri albi ai mai multe oportunități la angajare.
La ASE e lejer din câte am auzit, adică e ceva mate dar nu cine știe ce. Ai și multă teorie. La cibernetica e greu.
La biologie e frumos, ai laboratoare interesante, dar ai mult de invatat, in sensul de tocit, greu nu e, mai degrabă mult.
Gândește-te bine ce ți-ar plăcea sa faci și tine minte ca nicio facultate nu e ușoară.

2 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Ase-ul sau biologia, dar eu personal aş fi ales ase-ul.
Mă gândesc că e de viitor.
(Te poţi angaja mai uşor şi mai rapid.)
Succes

| CleanHeart a răspuns:

ASE
loc de munca asigurat
o zi frumoasa! happy