| PinkSugar a întrebat:

Buna all...mai am 2 ani si vreau sa vin in Romania sa invat la facultate...dar nu stiu ce sa aleg dintre arhitectura si farmacie?

voi ce ziceti care este parerea >>>voastraargumentati

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Depinde si unde vrei sa muncesti dupa facultate, in Romania sau acolo unde esti acum. ca trebuie sa te gandesti si cum e acolo, ce merita sa fii si daca traiesti acolo si trebuie sa te interesezi care-i situatia cu echivalea studiilor, daca acolo ti se recunosc 100% studiile facute aici sau mai trebuie sa dai diferente. pe de alta parte, depinde si ce talent ai, la arhitectura trebuie sa fii foarte bun la desen si la geometrie, sa ai vedere in spatiu foarte buna si evident sa stii foarte bine matematica. si daca esti arhitect nu inseamna ca iti curg banii gramada din senin, trebuie sa gasesti proiecte de facut/clienti si sa fii foarte bun, sa iti faci un renume, sa stie lumea de tine si sa te caute. ca farmacist e poate mai plictisitor decat arhitectura, dar mai comod dupa absolvire. in schimb iti trebuie o memorie teribila, si sa poti invata in facultate, si cand practici meseria. ai de memorat enorm de multe substante chimice si trebuie sa fii foarte tare la chimie, apoi trebuie sa stii ce medicamente se folosesc pentru tot felul de afectiuni, ca vine lumea la farmacie si-ti cere un medicament ca-l doar nu stiu unde, nu se mai duce la medic. deci cam astea-s datele problemei, tu alegi ce o sa crezi ca-ti vine mai bine si mai usor. mult succes!

5 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

E mai banoasa arhitectura si mai interesanta din punctul meu de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesanta chestie. De unde esti? Eu zic ca e mai interesanta arhitectura.

| PinkSugar explică (pentru anonim_4396):

Eu acum traiesc in iordania

| DezdemonaM a răspuns:

Buna... pai eu spun ca farmacia deoarece la farmacie stai confortabil,doar vinzi si nimic alteva,faci retete, umbli cu medicamentele, utilizezi calculatorul... Uite de exemplu, mama are o prietena care si-a sarbatorit ziua la farmacie(era asistenta, lucra acolo) impreuna cu celelalte colege ale ei si etc. SPER SA ITI FI FOST DE AJUTOR!

| Clau987 a răspuns:

Pai,acum in Romania meseria de proiectant.(arhitectura)este una de viitor.esti platit foarte bine la un proiect. la care doar trebuie sa gandesti, In schimb merseria de farmacista, nu poti sa zici ca este una mai grea dar nu ii o merserie de viitor.si deloc una cu venit mărinimos! Sper ca ti-am fost de ajututor!