| addictedtohim a întrebat:

Am 13 ani si am de gand ca la anul sa ma mut in Anglia si sa-mi continui studiile acolo! Insa nu stiu ce sa fac! Imi e frica ca nu o sa ma adaptez si ca o sa-mi fie ft greu... Engleza nu o stiu la perfectie,dar o stiu destul de bine,in orice caz ma descurc! Ce ziceti? Ce parerea aveti? Am inteles ca acolo voi fi avansata cu o clasa, sau chiar 2, deci daca o sa fiu clasa 8, acolo o sa fiu clasa 9-10! Va rog mult, sa-mi spuneti ce parere aveti...ar trebui sa incerc sau mai bine nu ma mut?

7 răspunsuri:
| Kogaion a răspuns:

Nu te baga nimeni in clasa a9a sau a10, daca acum termini clasa a7a, acolo vei intra in a8a. Intr-adevar, acolo nu este atat de multa materie ca la noi, deci te vei adapta destul de usor d.p.d.v al scolii, viata in Anglia, variaza de la zona la zona. Eu cred ca te vei adapta.

| addictedtohim explică (pentru Kogaion):

Am inteles ca acolo te avanseaza cu un an! Daca aici voi fi clasa 8, acolo a 9! Nu e adevarat?

| CinevaCurios24 a răspuns:

Ahh... Anglia. Ce tara frumoasa. Eu personal te sfatuiesc sa pleci, educatia este foarte buna, lumea are o mentalitate mult mai buna si sunt mai deschisi. Nu iti face griji cu faptul ca esti straina deoarece sunt multi straini acolo si lumea e obisnuita. Romanii nu sunt priviti foarte bine asa ca sper ca tu sa inveti foarte bine si sa faci o impresie buna! ^^
Avand in vedere ca nu ai specificat detaliat situatia ta, nu stiu cat de bine o vei duce, dar oricum este mai bine ca la noi in tara.

| Alexandru_Sebi_1995 a răspuns:

Eu recent m-am intors din Anglia, am stat acolo 5 ani si a fost foarte frumos, te adaptezi foarte repede daca stii cu cine sa vorbesti, in scoala elevii sunt prietenosti si sigur vei avea cu cine sa vorbesti daca stii engleza, dar te sfatuiesc sa termini in Romania clasa a 8-a iar dupa poti pleca rolling on the floor, succes!

| SerhanulSo a răspuns:

Pune mana si invata engleza ca daca te duci acolo si nu stii engleza o sa te duci la o scoala de invata numai engleza si o sa pierzi 1 an sau 2 mai bine inveti de acum engleza si du-te ca acolo vei avea mai multe facilitati!

| BulLs a răspuns:

Din puntul meu de vedere ar trebui sa ramai sa termini clasa a 8-a aici in Romania, adica sa termini cu examenele. Iar cat despre mutarea in Anglia eu zic ca o sa te acomodezi rapid daca te descurci cu engleza.iar in timp ti-o vei perfectiona.