| Soledad25 a întrebat:

Bună, TPU. Anul acesta voi intra în clasa a VIII-a. Sunt foarte încântată de ideea aceasta, am emoții in privința examenelor... Am de gând să dau la filologie bilingv engleză, în Colegiul Național I. C. Brătianu.
Mediile mele sunt acestea: a V-a - 9, 82; a VI-a -9.93; a VII-a - 9, 94...și am să încerc ca anul acesta să reușesc cu media 10 (cam greu, dar... big grin).
Oricum, ideea mea este aceea că nu știu foarte bine ce presupune bilingvul...m-am interesat, ce-i drept, însa nu am înțeles prea multe! sad
Am citit undeva că voi face geografia și istoria în engleză...este adevărat?! Sincer nu m-ar deranja, însa mi se pare destul de ciudat.
În fine...îmi puteți spune ce părere aveți despre examenul de bilingv...și cum decurge el. Va mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| RainOfColors a răspuns:

Hmm, deci la bilingv vei face intr-adevar geografia si istoria in engleza, insa va fi geografia si istoria U.K. sau USA. Geografia si istoria Romaniei se va face in romana. Si, bineinteles vei avea ceva mai multe ore de engleza, nu stiu sigur cate.
Examenul de bilingv consta intr-o proba scrisa (gramatica) care are 70 puncte parca sau 60... si una orala (30 puncte). Examenul il poti da la oricare dintre centrele care organizeaza examenul de bilingv, nu trebuie neaparat la liceul in care vrei sa ajungi. Probabil in liceele... cu rezultate nu chiar foarte bune profesorii vor fi mai indulgenti (la proba orala)
Ar mai exista o varianta : cea de intensiv, nu stiu daca liceul la care vrei sa mergi are o asemenea clasa. La aceasta se vor face doar mai multe ore de engleza. Dupa ce intri la liceu, spui la secretariat (cand te inscri) ca vrei in clasa de intensiv. Daca ai luat examenul de bilingv nu mai trebuie sa dai niciun test, insa daca nu l-ai luat se va da un test pentru a hotari cine poate intra in acea clasa. Acesta nu este chiar un profil (nu are un cod separat la inscriere, ca si bilingvul).
Succes!

| Soledad25 explică (pentru RainOfColors):

Mulțumesc mult pentru răspuns!

| RainOfColors a răspuns (pentru Soledad25):

Cu placere :* Succes in clasa a 8-a si la examene!

7 răspunsuri:
| heise a răspuns:

Mai, bilingv-ul inseamna ca faci toate materiile in limba engleza (bilingv franceza -materii predate in franceza- si etc.). Eu nu l-am dat, desi pe la inceputul clasei a opta vroiam totusi sa dau la intensiv sau ceva, insa am lasat-o balta. P.S.: Poti sa iei o medie destul de mare, aproape de 10, fiindca clasa a VIII-a e mai usoara decat a VII-a, ca na, liceul si toti te lasa mai moale (dar sa nu abuzezi).

| Allya a răspuns:

La bilingv materiile iti sunt predate in limba engleza..TOATE..si examenul cred ca va fi usor..an anul acesta a fost destul de usorhappy

| RainOfColors a răspuns (pentru Allya):

E gresit. Nu TOATE materiile se fac in engleza, dooar istoria si geografia. Bilingv -> 2 limbi, deci, in raspunsul tau unde ar fi a doua?

| Allya a răspuns:

In*