| Dedededy a întrebat:

Buna happy Am 14 ani si as vrea sa ma apuc de o carteeee big grin, intai de toate as vrea sa stiu daca voi credeti ca e ceva stupid sa fac asta acum. astept pareri :*

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Salut. Personal cunosc o singura autoare care a publicat la 14 ani volumul de debut dar asta nu inseamna ca e un caz singular. Oricum sa scrii o carte dureaza. Ai nevoie de pregatirea volumului, de conceperea unei harti a ideilor, de mai multe drafturi (niciodata nu vei fi complet multumit de primul draft) si mai apoi desigur de gasirea unei edituri care sa o publice. Pentru un debutant intreg acest proces poate dura un an, poate mai mult in conditiile in care nu esti obisnuit cu tot acest proces creativ si cu ce presupune el. Eu am publicat primul volum la 19 ani dar niciodata nu-i prea devreme sa scrii si sa publici daca ai talent. Desigur, e mai greu pentru cineva atat de tanar, acest efort urmand sa presupuna din partea ta o documentare minutioasa si foarte foarte multe carti citite in urmatoarea perioada pentru inspiratie si intelegere a fenomenului.

4 răspunsuri:
| TooCloseToTheEdge a răspuns:

Sa te apuci adica sa citesti sau sa scrii una?

| mariuster a răspuns:

Nu e stupid sa citesti o carte, iar in legatura cu varsta, poti citi una oricand. O carte citita de mine recent a fost Eragon, sunt mai multe volume, dar crede-ma ca merita sa le citesti pe toate.

| TheAce a răspuns (pentru mariuster):

N-ai inteles intrebarea. Ea doreste sa scrie o carte...

| TheAce a răspuns (pentru mariuster):

Salut. Personal cunosc o singura autoare care a publicat la 14 ani volumul de debut dar asta nu inseamna ca e un caz singular. Oricum sa scrii o carte dureaza. Ai nevoie de pregatirea volumului, de conceperea unei harti a ideilor, de mai multe drafturi (niciodata nu vei fi complet multumit de primul draft) si mai apoi desigur de gasirea unei edituri care sa o publice. Pentru un debutant intreg acest proces poate dura un an, poate mai mult in conditiile in care nu esti obisnuit cu tot acest proces creativ si cu ce presupune el. Eu am publicat primul volum la 19 ani dar niciodata nu-i prea devreme sa scrii si sa publici daca ai talent. Desigur, e mai greu pentru cineva atat de tanar, acest efort urmand sa presupuna din partea ta o documentare minutioasa si foarte foarte multe carti citite in urmatoarea perioada pentru inspiratie si intelegere a fenomenului.

| AlexandraBeatrice a răspuns:

Dacă vrei să te apuci să scrii una - Trebuie să fi citit câteva cărţi până acum ca să ai inspiratie şi imaginaţie.

Dacă vrei să citeşti - Este foarte bine să te apuci de citit îţi mai îmbogăţeşti vocabularul.