| kattycata29 a întrebat:

Am 15 ani su vreau sa devin programatoare si vreau sa imi dati niste sfaturi pentru slujbe. Adica as putea sa fac animații, jocuri video, aplicatii etc, dar totusi mi-as dori sa fac cv mai important, adica sa ajut mai mult prin munca mea. Mulțumesc anticipat si sa nu incepeti cu raspunsuri gen "dc nu te faci doctor daca vrei sa ajuti, sau pompier, sau detectiv".
kiss :-)

Răspuns Câştigător
| GeniusExtreme a răspuns:

Eu iti recomand sa devii programatoare mai ales daca iti place ceea ce faci, deoarece la un momendat o sa devii plictisit de unele meserii. Ceea ce nu se aplica la programare, sunt diverse limbaje si infiecare zi inveti ceva nou. Cererile sunt mari, specialisti prea putini si "leafa "este mare.Si cu orice fel de rol, un programator poate avansa la divese stati iar cu ajutorul programelor ei pot ajuta copii bolnavi etc. sa treaca peste problemele lor exact cum a spus si HellHound19
Bafta

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu programarea nu ai ce sa ajuti. Poate daca faci ceva proiecte in bioinginerie, programare utilizate in medicina samd. In rest programarea e doar o inginerie pentru a face un calculator sa functioneze

| cristimihailov a răspuns:

Toti vrem. Ce as putea sa iti spun este ca mai putin o sa faci jocuri si mai mult programe economice sau procese de business.

Urmeaza-ti visul, oricare ar fi el.

| Radu284 a răspuns:

Exista o multime de domenii unde programarea ajuta oamenii.
Exista jocuri pentru copii cu diferite probleme (autism de exemplu), exista programare pentru dispozitive medicale, si asa mai departe.

Cat de bine te priepi la programare acum? Sau abia acum vrei sa incepi sa inveti?

| kattycata29 explică:

Vreau sa menționez ca sunt foarte buna la matematica

| HellHound19 a răspuns:

Programatorii nu fac animatii, ei scriu source code.Ca sa fi programatoare trebuie sa fi buna la matematica(si sa stii engleza la un nivel mediu),daca nu te pricepi la matematica atunci nu ti-as recomanda programarea. Daca prin important te referi la salvatul oamenilor atunci nu te face programatoare,sansele ca tu sa salvezi viata cuiva intr-un mod direct sunt foarte mici,dar chiar daca programatorii nu salveaza oameni bolnavi nu inseamna ca meseria lor este neimportanta,jocurile video,de exemplu, ajuta multi oameni sa treaca peste depresie, sau google care ajuta o gramada de lume sa gaseasca raspunsuri la diferite probleme etc.
Sfatul meu e sa faci ce-ti place. odata ce ti-ai ales o meserie va trebui sa o urmezi toata viata, asa ca nu te gandi care dintre ele ajuta mai multi oameni, gandeste-te care dintre ele te face pe tine mai fericita, si daca programarea e printre ele atunci urmeaza programarea.

| GeniusExtreme a răspuns (pentru HellHound19):

Nu inteleg de ce spui ca iti trebuie matematica multa? Iti trebuie doar esentialul deoarece o sa iti trebuiasca la facultate.

| HellHound19 a răspuns (pentru GeniusExtreme):

Nu am spus ca trebuie sa stie matematica avansata sau ceva de genu, am spus doar ca pentru a fi bun la programarea trebuie sa intelegi matematica destul de bine.

| GeniusExtreme a răspuns (pentru HellHound19):

Aha scuze pentru ca nu am inteles bine.

| GeniusExtreme a răspuns (pentru HellHound19):

Eu iti recomand sa devii programatoare mai ales daca iti place ceea ce faci, deoarece la un momendat o sa devii plictisit de unele meserii. Ceea ce nu se aplica la programare, sunt diverse limbaje si infiecare zi inveti ceva nou. Cererile sunt mari, specialisti prea putini si "leafa "este mare.Si cu orice fel de rol, un programator poate avansa la divese stati iar cu ajutorul programelor ei pot ajuta copii bolnavi etc. sa treaca peste problemele lor exact cum a spus si HellHound19
Bafta