| cristina_6629 a întrebat:

Am 16 ani si as vrea sa ma axez in viitor in domeniul criminalistica. Ce facultate ar trebui sa urmez? Merita sa ma axez in domeniul acesta? Este o meserie grea pentru o fata? Astept raspuns. Multumesc!

2 răspunsuri:
| solumaam a răspuns:

Daca te indrepti spre criminalistica, atunci Academia de Politie ar trebui sa fie un punct de plecare. Vezi care sunt conditiile pentru a fi acceptata, sectiile din cadrul facultatii (daca exista specializarea criminalistica din facultate sau te specializezi ulterior).
Eu unul consider ca este o meserie grea pentru o fata, dar acum depinde spre ce ramura a criminalisticii te vei axa!
Succes!

| Kata4ada a răspuns:

Criminalistica este o ramura a politiei.Nu este neaparat sa faci Academia de Politie,cum spunea cineva mai jos,se poate ajunge la ramura criminalistica,si absolvind o scoala de subofiteri de politie sau agenti de politie,cum este mai nou denumita. Dupa ce termini liceul,poti sa dai admitere la una din scolile pe care le avem in tara,si anume:Şcoala de Agenţi de Poliţie "Septimiu Mureşan" Cluj Napoca,Scoala de Agenti de Politie"Vasile Lascar" Campina sau Academia de Politie"Alexandru Ioan Cuza" Bucuresti.
Este o meserie cam dificila pentru fete,deoarece o sa vezi peisaje dure,de exemplu,sange,accidente grave, oameni omorati, etc. si daca ai rau de asta iti recomand sa te abtii.
Sper ca am fost de folos...