| Danel344 a întrebat:

Buna, am 18 ani și as dori niște sfaturi, in prezent am renunțat la facultate pentru ca nu îmi place, nu știam ce voi face acolo și am avut un șoc când am observat ca locul meu nu este acolo. Mereu mi am dorit sa dau la medicina însă îmi este frica de eșec, îmi este frica de volumul enorm de informații și ca nu voi putea face fața, bacul l-am luat, mi s-a părut easy deoarece am învățat doar 2 3 săptămâni pentru el și am luat o medie bunicică 9, 06 însă chiar nu știu dacă as putea fata face, ce pot face? As dori niște sfaturi, dau funda.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, Ia-ti de munca, fa ceva in viata, orice!

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu e niciodata tarziu sa incerci la medicina, sunt unii care dau si la 40 de ani. Dar medicina nu e pentru oricine. Presupune sa inveti un volum foarte mare de informatii si sa o faci zilnic, in plus sa stai si de dimineata pana seara la facultate. Si nici dupa ce termini nu scapi de invatat. La rezidentiat trebuie sa inveti si mai mult. De fapt medicii invata toata viata. Asta o poti face numai daca ai pasiune pentru acest domeniu. Eu una nu pot sa fac asta. Dar macar poti incerca.

| AlinMrs a răspuns:

Depinde ce anume te atrage la domeniul respectiv, e vorba de bani sau de pasiune? Iti face placere si crezi ca ai inclinatie spre asa ceva sau o faci de dragul altor persoane? Cand iti gasesti vocatia o faci din placere, fara frica. Eu te sfatuiesc sa meditezi inainte la aceste lucruri si sa incerci sa descoperi ce ti-ar place sa faci pentru tot restul vietii cu drag si entuziasm, nu doar pentru bani sau alte satisfactii de scurta durata

| Danel344 explică (pentru AlinMrs):

Nu a fost vorba niciodată de bani, ideea de a fi medic consta in a ajuta pe cineva, așa cred eu, nimeni nu mă obliga sa dau la facultatea asta, părinții mei nu sunt niște încheiați la minte și ma lasă sa decid eu însă nu știu dacă sunt pregătit pentru ea, îmi imaginez facultatea asta ceva genul in prima săptămâna am de învățat cât am învățat eu in 9 12

| Eireann a răspuns (pentru Danel344):

Daca vrei sa ajuti poti sa faci asistenta sociala, nu neaparat medicina.

| Motisor a răspuns:

Oamenii regretă mai mult ce nu au facut decat ce au facut în viața. Daca ai posibilitatea sa dai la medicina si are cine să te susțină nu vad de ce sa nu incerci, daca nu o să îți placă sau nu poți face față poți sa renunti la facultate, in cel mai rau caz, și sa incerci în altă parte, nu e nici o rușine sa greșești, să eșuezi, important e sa nu te dai bătut.

| 44mon a răspuns:

Eu zic să stai liniștită un an sau doi și să îți faci ordine în minte și suflet. Nu e ok să iei decizii pe grabă, mai bine ai răbdare până găsești răspunsul potrivit decât să investești timp și energie în ceva ce nu îți place cu adevărat. happy