| Laurentziu1234 a întrebat:

Am 18 ani și primul meu job a fost la pază. Am lucrat 2 luni și apoi mi-am dat demisia. Acum nu mai lucrez din iulie dar vreau să vă întreb dacă atunci când mi-am dat demisia și semnat trebuia sa-mi dea ani lucrați sau carte de muncă? Dacă ma angajez altundeva cum dovedesc ca am lucrat la pază?

22 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conform legii la demisie trebuia sa-ti dea o adeverinta cu vechimea la firma. Du-te la ei si cerele-o! Daca nu te poti duce la ITM. Acolo esti inscris in Revisal (un program in care sunt inscrisi toti cei ce au lucrat din 2011 incoace). Nu este nevoie sa demonstrezi ca ai lucrat pentru ca firma are acces la Revisal si poate afla. Tu te duci doar daca vrei sa pastrezi dovada (aveverinta) de vechime peste ani.

| sierra1 a răspuns:

"Dacă ma angajez altundeva cum dovedesc ca am lucrat la pază?"

de exemplu, cere-le o recomandare

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Adică exact ce-am scris

| Cosmin86 a răspuns:

La 18 ani nu ar fi trebuit sa fii la facultate? La ce naiba iti trebuie job acum?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Facultatea nu TREBUIE urmată

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru sierra1):

Dar ce trebuie? Sa lucreze ca un amarat de paznic?

| Cosmin86 a răspuns (pentru nimportequi):

Daca lucreaza intr-un domeniu bun (IT, medicina, drept, etc.) ar castiga de 10-12 ori mai mult decat acum.

Nu ar fi rau sa castige intr-o luna salariul lui actual pe un an.

Dar, fiecare cum isi asterne asa doarme.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu e obligatoriu NIMIC.
Deci nu trebuie, face ce vrea "mușchiul" lui

| Cosmin86 a răspuns (pentru sierra1):

Corect, cineva trebuie sa faca si munca de jos.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Exact, am 12 ani si nu inteleg nimic, imi explica un paznic cum sta treaba laughing))

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru nimportequi):

Mai documenteaza-te putin:
https://www.economica.net/......35757.html

Poti sa te uiti orientativ si pe site-ul undelucram.ro, vezi la Deutsche Bank spre exemplu, ca au un buget mare, acolo mai vezi salari de peste 20k. Mai sunt si alte exemple.

Evident ca vorbim de firme mari, care pe langa salarii, UNELE, ofera si actiuni: Adobe, Fitbit, Amazon. Fitbit spre exemplu la anul o sa fie cumparati de Google, deci angajatii de acolo vor putea spune ca lucreaza practic pentru google.

Cand spuneam "dreptul" ma refeream la cei care devin avocati, procurori, etc., fac astia la bani de nu-ti vine sa crezi dupa ce ajung sa aiba propriul lor cabinet.

p.s.: Bill Gates a abandonat Harvard, ca tot zic unii care abandoneaza Spiru Haret ca vor sa-l imite :))

p.p.s.: topul milionarilor din Ro e facut din mafie si analfabeti care s-au implicat in politica si au furat de-au rupt dupa 89. Majoritatea sunt doar niste gunoaie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Tu vezi sa nu mori de foame, lasa ce-i doare pe altii laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru nimportequi):

Pai Romania, au sediul in pipera, chiar cum iesi de la metrou, faci stanga si o sa le vezi sigla pe cladire (sunt in cladire cu Honeywell parca). Gasesti pe net adresa exacta.

Da, in general exista destui oameni care fac bani fara facultate, dar CAT este procentul lor din numarul total al celor care nu au facultate? 1%? 5%? Cred ca maxim 10%. 90% fac ce face si el, sunt portari si castiga minimul pe economie.

Cand vezi ca castigi super putin fara facultate, ar trebui macar sa iei in considerare s-o faci.
Vorbim de cei 90% fara facultate, nu de cei 10% care si-au facut firme, sunt sportivi de performanta sau au o mostenire uriasa de la parinti.

p.s.: legat de exemplul tau cu fetele, eu in general am o parere proasta despre cei care fac 2 facultati, inseamna ca nu stiu ce vor de la viata. Majoritatea fac o facultate "la nimereale" sau unde ii imping parintii, fara sa tina cont de ce le place sa faca sau de ce isi doresc cu adevarat.

p.p.s.: iti recomand un film fain pe tema asta "3 idioti", e un film indian de comedie dar are si o parte instructiva: e vorba despre studenti care fac anumite facultati doar ca le-au impuns parintii, unii ajung sa se si sinucida.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca ai lucrat cu contract de munca, vechimea ta este consemnata in revisal (Registrul General de Evidenta a Salariatilor), deci din punctul ala de vedere nu e bai ca ala e de stat.

Cat despre dovada faptului ca ai lucrat in paza... fecior, ai lucrat 2 luni, vechimea asta e mai mult sau mai putin irelevanta pentru orice alt job. Si nu e ca si cum ca sa lucrezi in paza le pasa.te iau orice ar fi cat timp n-ai cazier.