| gabyTzu68 a întrebat:

Am absolvit facultatea de management in 2006, si nici pana acum nu am reusit sa-mi gasesc un post. Toti iti cer sa ai experienta minim 1 an de zile! Acum peste criza aceasta care ne"sufoca" pe toti s-a mai suprapus si scandalul cu Spiru Haret care a devenit ca o pata pe diplomele de licenta a tuturor celor care au absolvit aceasta institutie (eu fiind unul dintre acestia)! Mi-ar fi placut sa lucrez in domenii ca marketing-ul sau HR...am deja 40 ani si nu stiu ce sa fac. Poate ma puteti ajuta cu vreun sfat sau aveti vreo idee buna...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o mare problema cu angajarile, problema ce era si inainte de criza. Eu cred ca ar trebui sa nu fi foarte selectiv/a cu posturile, daca gasesti ceva cat de cat rezonabil accepta, e posibil sa avansezi. Daca nu vei avansa, vei avea macar un venit lunar, o perioada. Astfel castigi si experienta. Mult succes!

5 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu fii necajita într-o zi va rasari soarele si pentru tine. Toti am trecut prin asa ceva.

| Jupiter a răspuns:

Optimism, perseverenta, incredere si in scurt timp vei fi angajat. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa accepti ceea ce vei gasi.stai linistita, ca facultatile scot la ora actuala pe banda manageri, avocati, jurnalisti, etc. ce te face sa crezi ca tu vei gasi ceva, mai ales acum pe criza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca ai 40 de ani inseamna ca ai muncit ceva inainte de facultatea asta, ai o meserie la baza.Cauta in domeniul acela, lasa managementul pentru mai tarziu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa accepti orice slujba pentru care corespunzi si sa-ti asigure un mijloc de trai decent (nu in lux), apoi in paralel ar trebui sa lucrezi ca benevol in meseria care te pasioneaza in felul acesta sa acumulezi experienta si sa poti trece in CV la experienta si vechime aceste perioade de benevolat! chiar sa insisti sa faci acest benevolat foarte oficial, cu un contract, ori de stagiar ori de benevol, ca sa ai ceva la mana, eventual scrisori de recomandare la final de stagiu - incearca o zi pe saptamana la inceput... SUCCES