| anonim_4396 a întrebat:

Am avut contractul anul trecut pe o perioada de o luna de proba, apoi dupa o luna mi-a facut, pe perioada de trei luni, dupa trei luni m-i-a facut pe inca trei luni, dupa ce s-a terminat ultimile luni, ei au spus ca imi vor face pe perioada nedeterminata.Intrebarea este asi dori sa imi pun dosarul pentru somaj, ce acte imi trebuie si daca imi vor aproba somajul.Asi putea sa vorbescu cu un avocat, sa ii dau in judecata pentru minciuna, avand in vedere ca facem si munca celorlanti, iar ei spuneau sa nu imi fac griji ca ei imi vor prelungi contractul, vreau sa merg pana in panzele albe si vreau sa ii fac sa isi dea seama ca au facut un om sa sufere.Multumescu

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un contract nedeterminat se poate face si dupa o perioada de 2 ani, este legal si depinde ce se stipuleaza in contract, daca vrei sa pleci de la firma fara a avea o semnatura de la ei o sa ai de suferit, promisiunile nu sunt valabile decat in cazul in care au semnat o hartie, nu sunt obligati sa iti faca contract nedeterminat dupa o perioada de 1 an daca au motive intemeiate, pot invoca orice/nu mai au nevoie de tine sau ca nu le poti dovedi seriozitate si profesionalism. dupa primul an se poate prelungi contactul pe inca o perioada de 1 an fara a se face contract nedeterminat in anumite conditii, daca ei respecta conditiile care le sunt impuse prin lege nu poti face nimic, mergi la fortele de munca si intereseaza/te in ce conditii iti pot face al doilea contract, o data ajunsa in somaj prin vointa proprie nu mai poti lupta cu ei pentru ca hotararea este a ta si nu a lor, parerea mea personala este sa vorbesti cu un avocat si sa ramai in postul pe care il ai pana in momentul in care ti se termina actualul contract

5 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Vezi ca despre ce acte sunt necesare s-a scris chiar pe TPU la adresa
http://www.TPU.ro/......-care.html
Despre alte informatii referitoare la somaj si conditiile acordarii lui poti gasi cautand dupa cuvantul "somaj" in campul "Cauta intrebari sau raspunsuri"

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Ma bucur ca mai exista si astfel de oameni care isi vor drepturile si care vor sa primeasca ce li se cuvine.Multa bafta! Apeleaza cel mai bine la serviciile unui avocat, el te va indruma pe tot parcursul procesului.

| floriboldea a răspuns:

Apeleaza la un avocat pentu ca nu cred ca au dreptul sa te tina mai mult de 1 an in contract pe perioada determinata

| kitiku a răspuns:

Cel mai bine e sa intrebi la somaj sau la ITM ( institoriul teritorial de munca)

| carmencita80 a răspuns:

Dosarul de somaj se depune doar daca te-au dat angajatorii in somaj, dar in cazul in care ti-ai dat demisia cu acordul partilor (fara preaviz) sau demisie cu preaviz, nu se poate acorda somajul.
In ce priveste tipul de contract acesta poate fi determinat cu inscrieri repetate timp de 2 ani si contract nedeterminat.
In ce priveste angajatorii... nu a fost frumos din partea lor... in ziua de azi rar mai gasesti angajatori cinstiti.