| cri a întrebat:

Asi avea si eu o intebare, am lucrat in 2008 la un loc de munca, acestia mi-au facut contract pe 6 luni apoi la inceputul luni ianuarie cand mi-a expirat contractul ei mi-au spus ca imi vor prelungi contractul, insa dupa cateva zile mi-au spus ca nu m-ai au nevoie de mine si mi-au spus sa plec.Asi dori sa stiu daca, pot lua somaj?
Va multumesc. Timisoara

Răspuns Câştigător
| floriboldea a răspuns:

Daca ai un an de zile lucrat cred ca da poti ar trebui sa mergi la somaj sa te interesezi

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, somaj nu poti lua daca nu ti se reinoieste un contract pe durata determinata. Cand l-ai semnat, stiai ca e posibil sa nu-ti fie reinnoit. Ti-ai asumat acest risc, nu e vina angajatorului, nu indeplinesti conditiile pentru somaj.