| anonim_4396 a întrebat:

Am fimiza si ma tot gandesc la viitor cand o sa imi incep viata sexuala...Pot face sex cu problema asta? Pot sa am copii? Mi-e prea frica si jena sa spun cuiva, am 14 ani...Ma pot duce singur la menic sau doar cu parintii? Pentru ca nu vreau sa stie nimeni.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Salut. Nu te lua dupa AnnaMaria2017, ca exagereaza grav. Fimoza este un inconvenient in viata sexuala, dar nicaieri nu scrie ca duce la impotenta sau ca organul nu se dezvolta.
Poti incerca singur sa decalotezi glandul si apoi tot penisul (prin miscari de tragere, dar fara sa te doara foarte tare; doar cat sa simti o presiune la nivelul lui) si, treptat, treptat, vei observa ca pielea devine elastica si rezultatele sunt din ce in ce mai bune.
Fa o documentare pe internet despre miscarile corecte.
Da, fimoza nu se vindeca singura, si poti alege si varianta cu interventia chirurgicala, dar asta presupune prezentarea la specialist cu parintii, care raspund de sanatatea ta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru dannyel86):

Serios? Daca nu se opereaza cum crezi ca poate avea sex?
Devine impotent prin imposibilitatea de a avea sex, nu crezi?

| dannyel86 a răspuns (pentru Violleta2022):

Salut. Tu ai mentionat doar cazurile grave. Nu toti cu fimoza se opereaza. Asta nu inseamna ca nu mai poti urina, daca ai fimoza. Este clar o problema medicala, dar nu trebuie exagerat. happy
Am citit ca si cei cu fimoza fac sex. Mai greu poate, dar nu imposibil.
Am vrut doar sa scot in evidenta faptul ca nu e un capat de tara, nu se moare din asta.
Iar masurile se iau pentru fiecare caz in parte. Dupa cum ai citit, baiatul tine la intimitatea lui si cauta solutii care sa nu implice parintii. happy

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu poti face sex si nefacand sex nu poti sa faci nici copii evident. Mai rau este ca fimoza nu prea lasa cuculetul sa se dezvolte, ca nu are unde si curand nu vei putea sa faci nici pipi din aceasta cauza.
Operatia de fimoza este foarte-foarte usoara, dureaza 5-10 minute si se face cu anestezie locala, plecand dupa aceea acasa, pe picioarele tale.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Violleta2022):

Ha, ha. Sa fii tu sanatoasa, dar e complet eronat ce zici. Sint cazuri celebre de fimoza destule care contrazic ce zici tu. Manuel Ferrara, de exemplu.
@Natural: Nu e nici o rusine breh, ia parintii de minuta si mergeti la medic. In functie de cum arata fimoza aia, ai putea face sex si copii bine-mersi, insa sexul cu siguranta o sa fie incomod a naibii... daca nu chiar si dureros.