| mgtow a întrebat:

de ce parintii nu isi cresc bine copii? (majoritatea sunt prea libertini) s-au schimbat asa de mult vremurile in ziua de azi incat lumea e mai putin responsabila daca le-ar da macar un sfat de viata sexuala pe la vreo 14 ani sa stie ca nu e bine sa faca asa ceva la o varsta frageda ci la 18 ani, le e frica parintilor sau spun ca: lasa ca o sa invete singur. Romania a ajuns ca tarile straine, Franta, Italia, Spania, etc nu mai e ca inainte.

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Din ce spui, mie mi se pare ca reiese tocmai inversul: parintii sunt prea pudici sau prea inchistati incat sa aiba o discutie despre viata sexuala cu copiii lor. Ca atunci cand inchizi ochii si iti imaginezi ca "o sa treaca". La 14 ani e tarziu pentru vremurile in care traim, cred ca discutiile ar trebui initiate cu mult inainte, desigur, pe intelesul copiilor. Multi copii de-asta isi si incep viata sexuala, din curiozitate, se informeaza pe net (DACA) sau la prieteni care vorbesc de parca ar avea zeci de ani de experienta si, in principiu, datorita presiunii grupului, nu li se mai pare mare branza sa faca sex la 12 ani. Cand eram adolescenta, varsta medie la care fetele faceau sex era cam 16-17 ani. Trei ani mai tarziu, ea scazuse la 14. Acum, vorbind cu adolescenti si copii...imi dau seama ca a mai coborat cativa ani. Parintii ar trebui sa lase rusinea deoparte, chiar nu e genul de situatie in care sa fim pudici si sa discute direct si deschis cu copiii lor. Cred sincer ca daca ar fi mai deschisi, copiii si-ar incepe viata sexuala mai tarziu (iar daca nu, macar in mod responsabil).

3 răspunsuri:
| ELLSSA a răspuns:

In ziua de astazi parintii nu mai au timp pentru a-si creste copii.Stresul si lucrul de zi cu zi duce la lipsa timpului si pentru educatie sexuala.Ne lasa pe noi sa invatam de la televizor/internet/scoala/sau sa invatam prin pielea noastra.
Poate ca unora le este teama/rusine sa vorbeasca asa ceva cu ei...

| katy a răspuns:

Stii vorba aia.asa copil asa parinte.e pacat si banuiesc ca se mai intampla ca acasa copilul sa fie ingeras,si cand iese in oras rupe paturile iar dupa ce parintii se trezesc cu un nepotel la usa se intreaba cum a fost posibil.e vina lor le acorda prea multa libertate,dus lipsa de comunicare cu parintii acasa, nu discuta deschis orice subiect sunt n si n motive din cauza carora s-a ajuns in stilul acesta, e trist

Răspuns utilizator avertizat