| IuLiA00012 a întrebat:

Este ok sa imi incep viata sexuala la 14 ani? Dupa cum o sa dau ochii cu parintii? Nu vreau sa le spun si nici nu vreau sa afle. O sa ma simt vinovata?

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este ok.Esti prea mica si ai alte prioritati deocamdata.Ai sa te saturi de scula cand vei fi mare. Daca te saturi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar fi simplu sa te simti doar vinovata, sa vezi ce speriata o sa fii daca ceva nu o sa mearga bine sau o sa afle parintii. si lururile nu o sa mearga bine, ca la cei 14 anisori ai tai mai ai multe de invatat despre sex

| 愛日本 a răspuns:

Da de ce nu? De la 5 ani este super!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar TREBUI să mai AŞTEPŢI vreo 4 ani :)

Dacă îţi începi acum viaţa sexuală, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| Emilian65 a răspuns:

Nu este Ok. Mai asteapta sa mai cresti.

| OldSoul a răspuns:

Nu stiu modul tau de a fii si de a te gandi, dar avand in vedere ca ai pus aceastra intrebare, inseamna ca totusi, ti-ar fi frica, iar de aici imi dau seama ca o sa ai remuscari o buna perioada de timp, eu zic ca nu ar trebui sa iti incepi viata sexuala acum, ar trebui sa mai astepti, sper ca vei tine cont de raspunsurile primite, si nu uita urmarile pe care s-ar putea sa la ai.
E alegerea ta, dar avand in vedere intrebarea eu zic ca vei avea remuscari si vei regreta daca o vei incepe acum.
Mult succes si sa iei decizia cea mai inteleapta si desigur sa o faci alaturi de pesoana potrivita, capabila sa te iubeasca si sa te inteleaga.

| minrest a răspuns:

Normal ca o sa te simti vinovata, folosita, murdara, in pericol etc. iar parintii or sa afle sigur in maximum doi ani si se vor simti disperati.

| SkyPilot a răspuns:

Este foarte devreme. In organismal ta vor apare schimbari hormonale, vei avea scurgeri, intarzieri de ciclu, dureri, tot felul de alte problem. Va trebui sa mergi regulat la control ginecologic. Daca nu stiti ce faceti, riscul unei sarcini este deloc neglijabil. Ma asteapta pana pe la 17-18 ani cand corpul tau va suporta ma usor schimbarea si cand vei avea mai multa minte ca sa preintampini problemele care pot apare.

| ywar a răspuns:

Eu daca as fi tatal tau te-as bate de te-ai c.a pe tine, sa iti scot din creierii tai de copil prost ideile de femeie. Astea sunt rezultatul dezinteresului voastru fata de scoala si ideii ca sunteti mai grozavi daca v-ati pus-o. Ce pot sa spun... mi-e scarba de generatia noua ce vine din urma cu nimic. Credeti ca sunteti mai grozave fetelor daca nu mai aveti bucatica aia de piele la pasarica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ywar):

Maxima laughing Ai merita miliarde de Funditewinking

| Alcyon a răspuns:

Esti prea micuta pentru sex. Te-ai gandit ce faci daca ramai insarcinata? Sa stii ca se mai intampla, mai ales daca n-ai experienta si nu stii sa te protejezi corect. Viata sexuala presupune niste responsabilitati mult prea mari pentru o copila de 14 ani. Iar un eventual avort, la varsta asta, ti-ar pune in pericol viata. Nu e de glumit cu asa ceva.

| Lawliet14 a răspuns:

Este prea devreme. Si in 2 ani va fi tot devreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca este ok sa iti incepi viata sexuala la 14 ani asteapta sa mai cresti.

Răspuns utilizator avertizat
| 1DeadMemories a răspuns:

Am cateva intrebari serioase la tine happy
Ce te face la varsta asta sa te gandesti la sex, simti ceva in sensul asta?
Esti doar curioasa pentru ceva nou?
Vrei sa fi mai presus de colegele tale sau prietene?
Ai un prieten si vrei sa-l multumesti?

Raspunsul corect la aceste intrebari ne va face pe noi sa avem niste pareri obiective.
Posibil sa te blameze toti incercand sa te faca sa renunti, dar e foarte important sa stiu, vorbesc in numele meu, ce te face sa te gandesti la asa ceva, ca sa-ti dau un raspuns pertinent.

| Criminal2 a răspuns:

Nu e ok deloc, dupa act pot aparea dereglari fizice, lasa ca timp mai este te poti distruge mintal dupa asta mai ales daca nu este cu persoana potrivita cat despre parinti va fi vai si amar de tine, te vei simti vinovata ca tu ti-ai pierdut virginitatea. Timp este.

| Dianaoprescu a răspuns:

Ideal ar fi sa mai astepti, pentru ca daca iti pui problema " cum o sa dau ochii cu parintii?" e clar ca nu esti pregatita. Insa pana la urma nimeni nu te poate judeca si daca tu crezi ca poti si esti pregatita si mai presus de toate ai incredere in iubitul tau, nimeni nu te poate opri. Doar nu te simti presata, daca el este dispus sa mai astepte, asteapta si tu, ai toata viata sa faci asta.

| Discord a răspuns:

Nu e prea ok pentru o fata...

| Telionq a răspuns:

Cum poti tu la 14 ani sa te gandesti la asa ceva? Mai esti si fata...