Întrebare recomandată | aurelia234 a întrebat:

Bună! Am fost acceptata la politehnica la buget și trebuie sa ma inmatriculez între 10 și 12 iulie. Cu toate astea mai mult as opta pentru ase (cibernetica) însă rezultatele se afișează după data de înmatriculare la poli. Întrebarea e dacă ma înmatriculez la poli, pot sa renunț apoi și sa ma înmatriculez la ase? Dacă figurez ca fiind deja intrata la buget, voi pica automat la taxa la ase?

Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti renunta si sa te inscrii la ASE.
Vei intra la ASE pe loc bugetat doar daca reusesti la admitere sa te incadrezi in numarul locurilor bugetate.
La taxa ai intra doar daca ai fi urmat o perioada la cealalta facultate pe loc bugetat, ori tu nici macar nu incepi anul universitar.

| aurelia234 explică (pentru Ioandelasal):

Am înțeles, va mulțumesc frumos!

1 răspuns: