| IonascuAkka a întrebat:

Bună seara! Sunt la Universitatea Politehnică în anul 1 la buget şi mi-am dat seama încă de pe 1 octombrie că am făcut cea mai mare greşeală alegând această facultate. Eram foarte bine pregatită la chimie si voiam să îmi pregătesc şi biologia pentru admiterea la medicină, dar pe la urmă nu am ales cu inima, ci cu mintea şi am ales prost. Acum aş vrea să renunţ şi să stau lunile astea şi să mă pregătesc aprofundat pentru medicină. Întrebarea mea este: dacă sunt la Buget şi renunţ chiar după ce am semnat acel contract de studiu, trebuie să plătesc ceva, având în vedere că anul acesta aş fi fost "sponsorizată" de stat? Mulţumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu platesti in cazul in care abandonezi(renunti la calitatea de student), dar vei plati anul I la medicina(in caz ca vei fi admisa)---statul sponsorizeaza o singura data fie un an de studiu, fie un ciclu de studiu(licenta, master).

p.s.Nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard!
Cum nu poti sa stii sigur daca vei fi admis/a sau nu la medicina, te sfatuiesc sa inchei anul I si sa-ti pastrezi locul bugetat de la Politehnica---un an "cu taxa" la medicina inseamna 6000-8000 lei/an (in functie de Universitate), suma deloc de neglijat!
Si apoi, se poate intampla ca, dupa un an de medicina, sa constati ca nu-i de tine! De aceea te sfatuiesc sa-ti finalizezi anul I de studiu la Politehnica.Majoritatea facultatilor din cadrul Politehnicii accepta, la cerere, intreruperea studiilor pentru maxim 2 ani.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu platesti in cazul in care abandonezi(renunti la calitatea de student), dar vei plati anul I la medicina(in caz ca vei fi admisa)---statul sponsorizeaza o singura data fie un an de studiu, fie un ciclu de studiu(licenta, master).

p.s.Nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard!
Cum nu poti sa stii sigur daca vei fi admis/a sau nu la medicina, te sfatuiesc sa inchei anul I si sa-ti pastrezi locul bugetat de la Politehnica---un an "cu taxa" la medicina inseamna 6000-8000 lei/an (in functie de Universitate), suma deloc de neglijat!
Si apoi, se poate intampla ca, dupa un an de medicina, sa constati ca nu-i de tine! De aceea te sfatuiesc sa-ti finalizezi anul I de studiu la Politehnica.Majoritatea facultatilor din cadrul Politehnicii accepta, la cerere, intreruperea studiilor pentru maxim 2 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu platesti nimic daca renunti, dar la urmatoarea facultate vei face cel putin primul an la taxa (iar la medicina sunt niste taxe enorme)

| neutrino a răspuns:

Nu platesti nimic.