| taviyamato a întrebat:

eu sunt in anul 3 la facultatea de Geografie cu specializarea in turism, si m-am inscris si in anul 1 la stiinte economice la finante si banci pentru a obtine inca o diploma pana termin masterul.
Credeti ca se merita a doua facultate, doar pentru a avea o specializare economica solida, si oricum stiu sigur ca primesc suplimentul acela la diploma redactat in engleza pe care scrie toate materiile studiate.
Se merita sau nu? voi invata materii precum microeconomie, contabilitate, in principiu chestii economice, destul de utile pentru administrarea economica a unei firme, si inca o intrebare, sunt recunoscute diplomele pentru o eventuala angajare in SUA? ( in Europa stiu ca sunt asa ca nu are rost sa vb despre Europa ).

1 răspuns:
| sema a răspuns:

In primul rand ca absolvent nu de una ci de doua facultati, ar trebui sa stii ca se utilizeaza im mod corect "merita", nu "se merita". Nu strica sa inveti sa vorbesti corect romaneste.
In al doilea rand faci o mare confuzie. In Romania, nicio facultate nu iti ofera o pregatire de specialitate solida.
Iti faci iluzii daca speri ca diplomele iti vor deschide calea unei cariere de succes. Ajuta foarte mult, dar trebuie sa poti dovedi ca ai cunostinte, pentru ca angajatorul are nevoie de cunostinte nu de diplome.
Si asa am ajuns la punctul cu SUA. Raspunsul aici este clar NU. Nu sunt nici recunoscute nici apreciate. Poti verifica, Romania nu are nicio universitate in top 500. Americani au nevoie de experienta nu de hartii.
Bafta!