| iknweverything a întrebat:

Am nevoie de sfatul vostru...de ceva timp ma gandesc ce facultate/domeniu ar trebui sa urmez.Am 10 aproape la toate materiile, dar cea la care invat din pura placere ar fi engleza. Ma descurc bine si la mate (merg la olimpiade si am note de 9, 10 ) motiv pentru care ma gandeam sa dau in IT, mai ales pentru ca ma pasioneaza informatica. La romana stau foarte bine pe partea de scris ( ma exprim frumos, imi place sa compun ) si iubesc sa citesc carti. Parintii imi sugereaza academia de politie, SRI (dar nu cred ca trec eu de proba sportiva ).Tot ei imi sugereaza arhitectura pentru ca ma pricep la desen in creion, schitat. Sunt foarte nedumerita in ce directie ar trebui sa ma indrept si vreau sfatul vostru.Tot ce stiu e ca de pe lista se exclude din start medicina (de orice fel ) si ca vreau un domeniu de lucru care sa imi ofere comfort financiar.

3 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Pe it se câștigă bine și dacă te pasioneaza fă asta. Nu îți recomand poliția academii etc mai ales daca esti bun la altceva.
Gândește te si ce ai face din plăcere nu doar pentru bani sau pentru ca asa vor părinții. Ce te vezi făcând o viață si sa l faci cu drag

| OldSoul a răspuns:

Cel mai bine ar trebui sa te gandesti la ceea ce-ti place sa faci, la ceea ce te-ar face sa te simti implinita, ai media mare, aia e, ai toate "usile" deschise.
Trebuie sa gasesti ceva ce sa-ti faca placere cand vei lucra, altfel da, poate vei fii la inceput ambitionata ca esti binevazuta, ca ai un salariul, dar daca vei pleca de acasa cu gandul "off, alta zi de munca" si iti vei petrece timpul la servici uitandu-te la ceas sa vezi cat a mai ramas pana poti pleca, iarasi este gresit.

| GoldandSilver a răspuns:

Eu iti recomand Limbi Straine daca ziceai ca iti place engleza, este de viitor sau matematica-informatica! Gandeste-te foarte bine ce sa faci!