| alina17ilinca a întrebat:

am nevoie de un sfat inteligent si bine gindit. Vreau sa dau la facultatea de economie, dar nu stiu ce dominiu sa aleg. ma gindesc la relatii internationale sau management si marketing. de fapt astept sa-mi spune-ti cineva ce mai bine si de ce. si ce sanse am sa-mi gasesc de lucru dupa facultate si toate detaliile. va multumesc anticipat si sper la un raspuns care o sa ma faca sa ma hotarasc.

1 răspuns:
| mixxjim a răspuns:

Cel mai bine iti gasesti de lucru dupa fac daca faci contabilitate sau audit. depinde si ce iti place tie, chestia cu meseria dupa e foarte relativa, marketingul e ceva mai bine concentrat, definit, cu marketingul poti intra inclusiv la firme de publicitate, la companii mari care au departamente de marketing, managementul e ceva sa fie acolo, nu te pune nimeni manager imediat dupa ce ai terminat facultatea.
ar mai fi si sectia aceea cu predare in limbi straine, daca stii o limba straina f. bine, de acolo primesti la absolvire si un fel de calificare pe limba straina, asta te-ar ajuta mai mult sa intri in multinationale sau in firmele mari de consultanta.
mult succes!