| Jdjdjdns a întrebat:

Buna,am o intrebare in legatura cu testele grila pentru admiterea la Liceul Militar(Breaza):care este timpul de lucru? Am vazut ca un test are 8 exercitii, mi se pare scurt...care e treaba? ne da 3 teste sau 4 odată la mate si 3-4 la romana? dacă da in cat timp trebuie sa le facem? FUNDA, RĂSPUNS RAPID!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a afla cu exactitate cum va fi testul scris, tip grila, din acest an va trebui sa urmaresti afisarea Metodologiei de admitere 2018 pe website-ul scolii --- deocamdata, tot ceea ce poti gasi este metodologia admiterii 2017 din care poti afla ca:

* proba scrisa a avut(in 2017!) o durata de 3 ore
*proba scrisa contine 30 de itemi/cerinte ( sau exercitii, cum ii denumesti tu!) din care: 10 itemi pentru limba romana, 10 itemi pentru algebra si 10 itemi pentru geometrie
* pentru fiecare item din grila ai la dispozitie 4 variante de raspuns (A, B, C si D) din care doar una singura este cea corecta
*pentru un raspuns corect la fiecare item, s-au acordat 0, 3 puncte. Punctajul maxim fiind astfel de 9 puncte, echivalentul notei 9, la care se adauga 1 punct din oficiu.

Daca te vei uita peste subiectele admiterii 2017, vei descoperi ca, in conformitate cu prevederile Metodologiei 2017, sunt exact 10 itemi(exercitii, cerinte) pentru limba romana, 10 itemi pentru algebra si 10 itemi pentru geometrie.
La subiecte mai vechi (din 2016, 2015, 2014 etc.) vei gasi alt numar de itemi, tocmai pentru ca asa a fost prevazut in Metodologia admiterii din acei ani!