| anonnim12345 a întrebat:

Am o intrebare:
Unde se castiga mai bine la dentist pediatric sau la dentist obisnuit? Care e diferenta? Cum devii medic pediatric?

Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Buna! Depinde de cat de bun esti. Nu e o regula ca se castiga mai bine la pedodont sau la dentistul generalist.
Sfatul meu, daca vrei sa urmezi calea asta, este ca dupa ce faci facultatea de medicina dentara sa faci un rezidentiat pe o specializare anume si sa te axezi pe aia (chirurgie OMF, ortodontie, parodontologie, endodontie, si mai era inca una sau 2). Astfel poti incheia contracte cu diverse cabinete care au doar medici genealisti pentru a face lucrarile mai importante (si, evident, mai scumpe).
Nu iti recomand sa te specializezi pe pedodontie (decat daca esti in limba dupa copii) pentru ca astia mici sunt cei mai dificili pacienti. Te chinui uneori si cate o ora sa ii convingi sa se aseze pe scaun si nu reusesti sa le lucrezi nimic. Inchid gura cand ai freza in maseaua lor, trag de fire, urla din toti plamanii ca ii doare desi nici nu i-ai atins, etc etc. Iar sumele incasate pentru ei sunt mai mici pentru ca si cantitatea de materiale folosite e mai mica.

| anonnim12345 explică (pentru PeFuga):

Buna.Mersi de raspuns.Eu voiam sa ma fac dentist pedriatic pentru ca imi plac foarte mult copii.Dar la dentistii generalisti vin si copii nu doar adulti, nu?

| PeFuga a răspuns (pentru anonnim12345):

Daca doresti sa te specialiezi pe asta, atunci iti stabilesti din start targetul cand iti deschizi cabinetul. Il numesti "stomatologie pentru copii" si ai sa atragi in mod deosebit parinti cu copii. Desigur, daca or sa vrea si parintii sa beneficieze de tratamente, ai sa ii tratezi.
In principiu poti avea succes pentru ca multi dentisti refuza sa trateze aceasta categorie de varsta.

| anonnim12345 explică (pentru PeFuga):

Daca fac asa cum zici tu oare o sa mai vina si adulti la cabinet? Mie imi plac si copii mai mari (12-14 ani)nu doar cei mici de tot.Mi-e cam frica ca nu o sa am pacienti si o sa dau falimentsad

| PeFuga a răspuns (pentru anonnim12345):

Eu lucrez la un cabinet care isi face reclama ca "stomatologie pentru copii", dar avem si multi adulti. De obicei parintii multumiti intreaba daca avem si "medici pentru oameni mari". Daca esti bun in ceea ce faci ai sa ai pacienti si recomandari din plin.

| PeFuga a răspuns (pentru anonnim12345):

Ti-as mai sugera ceva: dupa facultate da-ti rezidentiatul pe ortodontie. Ai sa ai foarte multi pacienti mici (copii cu probleme de eruptie a dintilor), dar si tineri, si adolescenti si uneori chiar si adulti. Se castiga binisor, mai ales ca odata inceput tratamentul ortodontic, de cele mai multe ori este si dus la capat, iar bani se incasaza mereu. Ca specialist, daca nu ai propriul cabinet, poti incheia contracte de colaborare cu mai multe cabinete si astfel mergi la "munca" doar cand esti chemat (ei fac programarile, iar tu te deplasezi, faci consultatiile si tratamentele, incasez banii si pleci acasa).

| anonnim12345 explică (pentru PeFuga):

Mersi mult.Mai am cateva intrebari:Cum se face acest rezidentiat si cat dureaza? E greu? Eu sunt in clasa a 10-a si vreau sa stiu cat mai multe despre asta pentru ca as vrea sa ma fac dentist.

| PeFuga a răspuns (pentru anonnim12345):

La fel ca la medicina generala, dupa ce termini facultatea inveti, inveti, inveti, dai un examen si apoi, daca ai note bune, intri la rezidentiat pe una dintre specializarile stomatologice. Durata difera in functie de specializare. Partea buna este ca poti sa profesezi si faca rezidentiat, adica imediat ce ai absolvit facultatea.

| anonnim12345 explică (pentru PeFuga):

O sa tin cont de sfaturile tale.Multumeschappy

| anonnim12345 explică (pentru PeFuga):

Apropo,tu ti-ai dat rezidentiatul pe ortodontie?