| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferența dintre medic dentist și medic specialist stomatolog? Care lucrează mai bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alex15ccc a răspuns:

- un dentist nu este un specialist ( dentistul se ocupa de ingrijiri curente, extractii curente, coroane, proteze, mici operatii cu anestezie locala, carii,...)
- un stomatolog este un medic specialist in problemele cavitatii bucale + chirurgie bucala. Realizeaza extractiile dificile care presupun chirurgie si anestezie generala, operatii complexe in caz de malformatii, traumatisme, cancer, etc...
Nu este exclus ca un dentist sa aiba si diploma de stomatolog si sa practice pe amindoua domeniile.