| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

Am o mica nelamurire...CUM AS PUTEA AJUNGE PROFESOR? ASISTENT UNIVERSITAR?
(am terminate o facultate si un master)

multumesc!

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Te dai mare! --- daca le-ai fi terminat, ai fi stiut "cum".

| ina90 a răspuns (pentru alessia5158):

CHIAR DELOC..nu as vedea rostul, doar ca nu am avut curiozitatea pana acum

(dk vrei iti fac poza la diploma laughing )

| alessia5158 a răspuns (pentru ina90):

Pai cum asa?! ---finalizezi un ciclu de studii univ. si nici macar nu stii care sunt treptele unei cariere universitare ( in formularea intrebarii, asezi prof. univ. inaintea treptei de asist. univ!). De aici, suspiciunea ca, inca, n-ai "sarit" treapta de la licean la student!
In ordine crescatoare, treptele carierei univ. sunt : preparator->asistent->lector->conferentiar->profesor
Pentru a-ti face o idee despre "cum " se ajunge de la preparator la conferentiar, citeste teza de abilitare a unuia care a reusit, in numai 14 ani de la absolvire(altora le trebuie mai mult!), sa ajunga conferentiar :http://www.cnatdcu.ro/......litare.pdf

| ina90 a răspuns (pentru alessia5158):

Fff simplu, nu am avut niciodaata interesul pentru asta! si merci ca m-ai acut licean...as vrea eu sa mai am anii aia laughing

| Gh3oK1ll3r a răspuns:

Buna,
Te poti interesa in diferite liceuri din zona ta.