| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a zis o profesoara de geogra la scoala : pe vremea lui Ceausescu nu ajungea oricine profesor universitar.
Cum adica?
Cine putea ajunge profesor?
Erau ceva legi si de ce?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ajungeau cei ce meritau. Acuma dai bani si poti orice.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si pentru cei ce nu stiu: nu erau de loc universitati particulare si cei ce aveau nota peste 8 primeau bursa care acoperea caminul si masa. Un sarac avea macar un parinte care castiga 2000 lei si toate erau ieftine. Oricine invata ca lumea putea intra. Stai de vorba cu cei mai batrani oameni care au fost profesori, doctori, militari, etc si majoritatea iti vor spune ca provin din familii sarace care au reusit in viata prin munca. Acum se poate doar prin furt.

| MihaelaDart a răspuns:

Adica ajungeau care cei care meritau si care iubeau materia de a deveni profesori, nu se intra pe spagi si pe aranjamente asa cum se procedeaza acum.

| neutrino a răspuns:

Titlul de profesor universitar este "rangul" suprem la care poate ajunge cineva din lumea universitara, iar numarul acestor super-specialisti era limitat. Ei erau elitele invatamantului romanesc. Nu face confuzie intre un profesor normal si unul universitar. Nu oricine preda la o facultate se numeste profesor universitar.

| Ahmali_Dan_1983 a răspuns:

Pe vremea lui Ceausescu sistemul educational era mult mai drastic, nu stiu daca era si mai grea materia. Cert este ca nu erau asa multe universitati particulare si nu oricine isi permitea fianciar sa fie student. Poate altcineva poate da mai multe detalii si cunoaste mai bine situatia, dar eu cred ca astea sunt principalele motive.