| XxKAMELIAxX a întrebat:

Am o prietena care are 16 ani si vrea sa lucreze.Dar are si liceul..are ore de dimineata..intrebarea este. poate sa lucreze la un restaurant ca chelnerita sau unde ar putea lucra?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa încerce la Mc sau Kfc cel puțin în Timișoara oferă program de weekend, lucrezi sambătă și duminică full, restul zilelor ești liber si primeșsti 1400 salariul. Eu zic că e ok.

| XxKAMELIAxX explică (pentru Adry05):

Dar daca lucrezi cand esti minora(adica cand esti minora si esti la liceu) cat primesti?

| Adry05 a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Tine de locul de munca, oras lol nu e un salariu general "dupa varsta"

| AlexSalling a răspuns:

Am o prietena care a lucrat mai demult de la 15 ani ca ospatara. Poate lucra, dar trebuie sa caute. Doar la negru poate lucra, normal.

| XxKAMELIAxX explică (pentru AlexSalling):

Oke..la negru? Adica..Doar niste prieteni te pot angaja asa, ca altfel..cine?

| AlexSalling a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Nu numai prieteni. O persoana care te-ar angaja "la negru", adica fara carte de munca si fara sa ai 18 ani, iti va dai un salar ceva mai mic, dar poti gasi. Prietena mea se dusese pe la restaurante sa intrebe, asa si-a gasit. Bafta.

| XxKAMELIAxX explică (pentru AlexSalling):

Oke,multumesc mult pentru raspuns!

| AlexSalling a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Cu placere!

| 123Anonima123 a răspuns:

La mec sau la Kfc poate fi o soluție. Am prietene care au 17 si s.au angajat acolo de la 16