| dulcica_6275 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare. eu nu am carte de munca dar as vrea sa am una stiti cum imi pot cumpara una de la fartele de munca si apoi sa platesc lunar? multumesc

4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Cartea de munca nu se cumpara ea se completeaza de catre angajator

| cretzufinish a răspuns:

Numai in cazul in care aveai deja de la un loc de munca anterior, poti sa platesti in continuare ca sa-ti mearga anii de vechime si a ajuta la pensie, asta in cazul in care beneficiezi de venituri neimpozabile, altfel nu se poate cumpara asa cevawinking

| undercovergirl a răspuns:

Buna Dulcica,

Atunci cand esti anagajata cu contract de munca vizat de ITM, angajatorul are obligatia sa-ti cumpere si sa-ti completeze in cartea de munca.
Daca spre exemplu, ai mai lucrat si in alte parti poti sa soliciti de la fostii angajatori o adeverinta de vechime, de asemenea vizata de ITM, care se adauga la cartea de munca si de asemenea va fi trecuta in carte de catre inspectorul de resurse umane.
Tot ce trebuie sa faci este sa mergi la seful tau, sa discuti cu el despre posibilitatea cumpararii unei carti de munca si se rezolva. Vei da o declaratie scrisa pe propria raspundere ca nu ai carte de munca si angajatorul iti va face una.
Sa nu te panichezi daca a trecut mai mult de 1 luna de cand ti s-a adus la cunostiinta ca ti se va face si totusi nu o ai. Termenul pentru o cerere de cumparare a cartilor de munca dureaza aprox 2 saptamani, poate si mai mult de cand cu disponibilizarea functionarilor publici, apoi va mai dura completarea ei.
Poti ruga sa fii anuntata in momentul cand este gata si sa soliciti o copie a cartii de munca pe care sa scrie " conform cu originalul ", stampila societatii si a inspectorului de resurse umane si a semnaturii.
Multa rabdare si succes! happy

| DeMentaa a răspuns:

Se completeaza