| mona1105 a întrebat:

Pot sa-mi platesc singura contributia catre stat fara sa am carte de munca?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nici nu mai exista carnet de munca, incepand cu data de 1.01. 2011. Daca te referi la faptul ca nu este angajata in munca, cu contract individual de munca si doresti sa achiti contributiile la fondurile speciale(sanatate, pensii si somaj) raspunsul este afirmativ, se poate face asta prin incheierea unor contracte de asigurare cu fiecare institutie in parte, respectiv Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate, Casa Judeteana de Pensii Publice si Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca, toate din judetul tau de domiciliu. Numai bine!

| ioanionel a răspuns:

Doar o anumită categorie de persoane poate încheia contract de asigurare pentru şomaj cu agenţia pentru ocuparea forţei de muncă în a cărei rază teritorială îşi au domiciliul sau reşedinţa, cu condiţia să aibă cel puţin vârsta de 18 ani. De asemenea, aceste persoane trebuie să fie asigurate în sistemul public de pensii şi în sistemul asigurărilor sociale de sănătate. Cei care pot încheia un astfel de contract de asigurare pentru şomaj sunt: - asociaţii sau asociaţi unici, administratori care au încheiat contracte potrivit legii, persoanele fizice autorizate să desfăşoare activităţi independente, membri ai intreprinderi familiale, titulari intreprinderilor individuale, cetăţenii români care lucrează în străinătate, conform legii sau alte persoane care realizează venituri din activităţi desfăşurate potrivit legii şi care nu se regăsesc în una dintre situaţiile menţionate anterior. Venitul lunar pentru care se asigură aceste persoane nu poate fi mai mic decât salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, stabilit potrivit legii, şi mai mare decât echivalentul a de cinci ori câştigul salarial mediu brut, stabilit potrivit legii, în vigoare în luna pentru care se plăteşte contribuţia de asigurare pentru şomaj

| mona1105 explică:

Multumesc frumos!