| raluca_4573 a întrebat:

Buna am si eu o intrebarehappy.sunt in clasa a 11-a si doresc sa merg la facultate la umf iasi.sectia farmacie! va rog spuneti-mi daca meseria de farmacista e buna si ce avanteje imi poate aduce.si mai ales daca e de viitor?! sunt cam indecisa...ma simt ca la o rascruce de drumuri si nu stiu incotro sa merg! va multumesc anticipat!happy

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Draga mea, daca vrei sa devii farmacista, du-te la UMF. Nu vei fi vanzatoare in farmacie, ci farmacista. Va trebui sa inveti mult, pentru ca sa stii sa dai cele mai bune sfaturi celor care iti vor intra in farmacie. O farmacista trebuie sa stie sa prepare un produs farmaceutic ori sa cunoasca simptomatologia bolilor, pentru ca sa nu indice gresit un medicament. Nu e asa simplu cum privim noi, cei dinafara.
Daca simti ca o sa-ti placa, mergi pe drumul acesta. Eu iti doresc, inca de pe acum, mult succes!

2 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Daca tie iti place este ok, dar vezi din pacate ce salarii de mizerie sint in domeniul sanatatii, si inca ceva, faci Facultatea de Medicina si Farmacie, sa ajungi farmacist si de fapt vinzi intr-o farmacie. Ia si gandeste-te bine ceea ce vrei sa faci.Bafta si succes in tot ceea ce vei face.

| gabrielutzu a răspuns:

Vrei bani?
Daca da, nu te mai apuca de scoala.