| SeEcReTnAmE a întrebat:

Considerati buna facultatea de farmacie? credeti ca in zilele noastre se merita sa faci o astfel de facultate? eu st in clasa a11a si m-ar interesa sa merg pe farmacie dar nu stiu exact ce necesita aceasta facultate si daca este indicata. as fi foarte recunoascatoare daca m-ati cu cateva parere mai ales daca este cineva care a facut aceasta facultate sau daca lucreaza in acest domeniu.

Răspuns Câştigător
| taviyamato2 a răspuns:

Iti recomand o astfel de facultate, se cer cunostinte de chimie si biologie dar e bine sa vorbesti cu cineva din domeniu, sfatul meu - daca tot esti a 11a - adica mai ai putin si termini, du-te la facultatea de farmacie din orasu tau si cere un pliant. informeazate de acum, e viitorul tau in joc si la anul nu mai ai timp.

8 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

E f buna si se merita. e platita f bine si nu faci nimic greu.

| mixxjim a răspuns:

Facultatea de farmacie a fost mereu considerata foarte buna. este in schimb una foarte grea. in primul rand admiterea este grea, dar si facultatea - chimia este baza, faci la chimie cat nu-ti poti inchipui laughing iti trebuie o memorie extraodinara, este si foarte mult de tocit - ai la denumiri de substante chimice si de combinatii de memorat de nu-ti poti inchipui. evident faci si anatomie, si fizica, dar baza este chimia. in plus de invatat, trebuie sa fii o persoana meticuloasa, sa ai o rabdare deosebita, sa-ti placa sa "bibilesti", asta pentru partea de farmacie care se ocupa de productie.
in ce priveste meseria si avantajele: vezi si tu, sunt farmacii la fiecare 2 pasi, peste tot. deocamdata nici nu prea se mai dau aprobari pentru farmacii noi, se considera ca deja piata e saturata. exista si farmacii care se inchid pentru ca nu au clienti. si cine poate sti ce va fi peste 10-20 de ani? in schimb partea de productie pare foarte interesanta, adica sa lucrezi intr-o fabrica de medicamente sau la o companie farmaceutica mare. important insa este sa faci in viata ceva ce-ti place, si nu neaparat pentru ca este considerata a fi o meserie banoasa. daca esti bun si ambitios si muncitor poti face bani cam din orice meserie (n-as putea spune cu invatamantul exact cum e...). mult succes!

| KDily a răspuns:

Este cea mai buna alegere pe care o poti avea in Romania in ziua de astazi.Este o meserie platita foarte bine si un program care nu este obositor deloc. Verisoara mea si-a ales aceasta meserie si este tare incantata. Sper sa faci alegerea cea mai potrivita pentru tine:*:*. Bafta!big grin

| KDily a răspuns:

Facultatea de Farmaceutica necesita profil real la care s-a studiat chimie, biologie, fizica si matematica. ( scuze, am uitat sa mentionezi in raspunsul anteriorbig grin )

| MhPnr a răspuns:

Şi eu am acelaş gând pentru viitorul meu, hihi big grin E meserie bănoasă, eu zic să faci happy.

| Maria1927 a răspuns:

Merita
verisoara mea a facut-o si e foarte profitabila aceasta profesie

| xf1ref a răspuns:

Este foarte buna facultatea...si daca ar fi sa-ti mai recomand una..ar fi stomatologia..mai exact tehnica dentara, este foarte banoasa.

| muresancristian a răspuns:

Uite te felicit deoarece esti in clasa a 11 si daca merita facultatea de farmaceutica sa fiu sincer da! este foarte buna si o sa primesti destul malai happy