| oxss a întrebat:

Cu ce se ocupa mai exact ingineria medicala si care sunt sansesle sa gasesc un loc de munca in domeniu?(fundita)

Răspuns Câştigător
| lumy5 a răspuns:

Hello, la care inginerie medicala te referi? La Poli Bucuresti, la facultatea Inginerie Medicala, sau la specializarea cu acelasi nume de la SIM? happy Eu sunt in anul 3 la SIM, ing medicala si am cautat anul asta o zi intreaga secretariatul celor de la facultatea de Ing Med, in Polizu si n-am gasit nimic, am o vaga impresie ca nici n-ar exista facultatea asta. In fine, revin la intrebarea ta. Dupa ce termini facultatea de Ing Medicala (iti spun ce mi s-a spus si mie si ce-am observat pana acum), poti sa te axezi fie pe imagistica medicala (adica aparate, gen RMN, tomograf, etc), pe proteze si implanturi (adica sa lucrezi undeva- intr-o fabrica unde se realizeaza asa ceva, te asigur, sunt destul de interesante, e impresionant sa pui mana pe o bucata de metal si sa te gandesti ca datorita ei, cineva va putea sa mearga sau sa-si foloseasca un animit segment al corpului). In Ro nu exista nicio fabrica care sa produca proteze, dar exista o sansa sa vina cineva de afara si sa deschida asa ceva in urmatorii 2-3 ani (so i've heared). In al 3-lea rand, poti sa ramai in domeniul cercetarii, sa cercetezi, sa analizezi, sa creeezi noi materiale pentru realizarea unor astfel de proteze. Tin minte cand am intrebat un profesor de la facultate, care are multe proiecte de cercetare, in colaborare cu diverse spitale din Bucuresti, despre sansele de a ne gasi un job cand terminam. Acesta ne-a spus ca 90% din cei ce-au terminat specializarea mea si-au gasit de lucru, multi din ei la firme ce distribuie aparatura, si implicit le asigura service. Sper ca ti-am fost de folos cu raspunsul meu, alte informatii poti sa gasesti pe site-urile facultatilor. Bafta!

4 răspunsuri:
| lumy5 a răspuns:

Cu multa placere, ma bucur ca ti-am fost de folos. Si da, si in spitale, fie ca responsabil pentru aparate sau ceva de genu. Si mai spuneau profi ca o sa se reglementeze ca in spitale sa fie si ingineri medicali, dar care sa intre cu doctorii in operatii, sa le spuna la fata locului ce proteza si cum sa o puna happy

| oxss explică:

Ma gandeam la Facultatea de Inginerie Electrica, specializarea Inginerie medicala la Cluj.Citeam anumite site-uri si scria pe un anume site ca dupa terminarea facultatii poti sa ajungi sa lucrezi intr-un spital, cred ca in aceleasi modori care mi le-ai spus si tu. Oricum, multumesc pentru raspuns.Mi-a fost de mare ajutorhappy

| Georgi_Tira_1996 a răspuns (pentru oxss):

Si intr-un final acolo ai aplicat? Daca da, banuiesc ca pana la ora actuala ai absolvit. Si eu sunt studenta la aceeasi specializare in anul 2. Poti sa imi spui te rog daca ai avut sau nu succes in domeniu dupa absolvire? Multumesc.

| Iurascu_Elena_1999 a răspuns (pentru Georgi_Tira_1996):

Și ce examene de intrare sunt?