| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Am văzut ca programul pe ambulanta este 12/24, 48 liber.
Am o mica nelămurire... după tura de noapte, sa zicem ca ies luni dimineața la 7, următoarele 2 zile le am libere (zile complete) sau doar marți și miercuri întru iar de zi?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Programul pe ambulanta este 12/24 apoi 12/48 - așa, raportul muncă/odihnă e de 1/3

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In programul 12/24 12/48, cand iesi din tura de noapte luni dimineata, esti libera luni si marti, iar miercuri dimineata intri in tura de zi.

| Furnicuta000 a răspuns:

Programul pe ambulanta nu e niciodata fix. Normal ar trebui sa fii asa: o zi la munca, a doua zi intri de noapte, apoi stai 2 zile acasa. Dar nu prea se respecta pentru ca mereu va fi cineva in concediu de odihna sau concediu medical (ai fi surprins sa afli cati isi iau concediu medical desi ei nu au nicio boala) si vei avea ture mai aglomerate. Iar personalul nu e niciodata suficient. Sau pur si simplu se nimereste sa faca cineva graficul si sa puna ture aiurea, de fapt asta se intampla in majoritatea timpului. Poti fi aglomerat si sa ai 3 zile lucrate una dupa alta sau poti fi mai liber si sa ai 3 sau 4 zile libere. Dar nu ai voie sa lucrezi 2 nopti una dupa alta, asta e clar

| Sophieka a răspuns:

Da... 12/24 pe timp de zi. Adica incepi la 7 dimineata, termini la 7 seara si maine la 7 seara intri la 7 dimineata iesi... Din momentul in care iesi de la servici, in functie de tura avuta, de zi sau de noapte, ai 24 de ore sau 48, de la ora terminarii ultimului program.

| Sophieka a răspuns:

Daca iesi din tura de noapte la 7 dimineata, din momentul acela ai 48 de ore libere. Daca iesi luni dimineata la ora 7, miercuri incepi din nou de la ora 7.

| Vântulalb a răspuns:

Teoretic... asa cum ai scris. In realitate e mai complicat. Nu-l poti calcula dinainte. Am o ruda care lucreaza pe ambulanta si niciodata nu-i nimeresc liberele.