| Atim a întrebat:

Am văzut recent un anunț de angajare al unui magazin Lidl. In anunțul respectiv locul de munca era prezentat destul de frumos, dar nu cunosc pe nimeni care a lucrat sau lucrează la Lidl ca sa pot intreba cum stau lucrurile de fapt. Despre Penny (cel puțin in orașul meu) am auzit numai lucruri rele, este si Lidl-ul la fel? Ma refer, ca angajat, esti tratat cum ar trebui? Programul se respecta? Salariul chiar este cum spun ei, "peste medie"? Se merita sa lucrezi la Lidl? (ma refer strict la postul de lucrător comercial)

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca merita sa lucrezi oriunde, cand nu ai bani deloc, ca-i munca cinstita, nu furtisag!
Programul si munca prestata trebuiesc respectate de tine, nu de ce auzi pe la altii, povesti inventate de puturosi.
Cat priveste salariul, este micut dar in cativa ani, odata ce capeti experinta, ti se va marii si salariul.

| Atim explică (pentru Violleta2022):

In momentul de fata am un loc de munca pe care vreau sa il schimb si vreau sa fiu sigura ca nu plec la mai rau. Programul nu tine numai de angajat. Ma refer, daca angajatorul spune ca vrea sa vii în zilele x si Y intre orele a si b si ca ai dreptul la N zile de concediu pe an, atunci asa trebuie sa fie. Nu vreau să fiu platita pentru 8 ore/zi, 5 zile lucrătoare, dar sa lucrez vreo 12 ore si sa vin 6 zile si cand va fi cazul de concediu sa mi se spuna ca nici anul asta nu se poate ca n-au personal sau alte lucruri de genul asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Atim):

Daca ai deja loc de munca, nu da cioara din mana, pe aia de pe gard!
La locul de munca ai deja vechime, ai deja un istoric si ai sanse sa ti se ridice salariul, mai repede decat la unul nou.
Cat priveste timpul lucrat, angajatorii platesc daca stai peste program.
In comert, este cunoscut faptul ca trebuie sa vii cu jumatate de ora mai devreme si sa pleci cu jumatate de ora mai tarziu, ca sa preiei sau predai tura, ca sa te schimbi si sa faci pregatirile de predare-primire, asa cum este normal.
Inca nu am intalnit un loc de munca unde salariatul sa intre la 8 fara 5 minute pe usa si exact dupa 8 ore, sa iasa pe usa.

| Dyalema a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu da! La 7 fără 2 minut intru în secție și la 3 și 1 minut ies pe ușă afară. Dar nu e comerț.