| coolgirlem a întrebat:

anul acesta termin Facultatea din Stiintele educatiei. Sunt obligata sa merg in invatamant in primul an dupa terminarea facultatii? Pana cand pot intra in invatamant de la terminarea facultatii? Poate nu intelegeti ce spun si va pricepeti ce trebuie facut dupa terminarea facultatii.

va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Du-te tu si te angajeaza, de cum termini, fa un an doi si apoi faci bebele. Daca faci bebele acum, abia iei vreo doi lei ca indemnizatie pentru concediu maternal, daca faci bebele dupa (1 an, nu stiu durata minima, dar cred ca se pune si durata facultatii la vechime, asa ca conteaza doar sa fi angajata?) atunci iei cuantum 75% din salariu ca indemnizatie. Intereseaza-te despre acest subiect mai mult, merita sa ai un concediu adevarat nu ca toate (alea, nu's cum sa le spun sa nu jignesc pe nimeni).
P.S. Eu am o printesa de 11 luni, ii formidabila, iti doresc si tie una la fel. Dar nu te avanta, intereseaza-te de toate laturile problemei, sa nu regreti o scapare altfel minora.
Domnul sa fie cu tine si familia ta, sa-ti umple casa de bucurii (micute si cu gura maaaaare) Amin!

4 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Daca ai facut modului psiho pedagogic poti intra oricand, dar trebuie sa dai examen de titularizare sau suplinitor

| AndraNicoleta a răspuns:

Ce facultate termini mai exact?
In invatamant poti intra cand vrei, chiar si dupa terminarea liceului (ca necalificat). Daca vrei sa te calicifi, dupa terminarea facultatii (cam pe la inceputul lui iulie) iti depui dosarul la Inspectoratul Scolar pentru examenul de titularizare.
Revino cu mai multe detalii ca nu am inteles bine intrebarea.

| coolgirlem explică (pentru AndraNicoleta):

In vara termin Facultatea Psihologie si stiintele Educatiei, specializare Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar. Nu as vrea sa predau de anul acesta pentru ca imi doresc un bebe. Pot da examenul de titularizare si in anii urmatori? In cat timp pierd dreptul de a profesa daca nu predau?

| AndraNicoleta a răspuns (pentru coolgirlem):

Eu am terminat sectia de Pedagogie si imi pot da titularizarea cand vreau. Dar la voi este alta treaba ca aveti atestate de invatator-educator si acestea probabil sunt valabil cat un atestat normal, adica 5 ani.
Oricum, pana la anul cu siguranta nu iti pierzi dreptul de a preda!
Dar pentru siguranta ta, da un telefon la inspectorat si intreaba. Mie mi-au raspuns la multe intrebari cucuoanele d-acolo.
Bafta multa!