| Anonima784 a întrebat:

Bună! Anul viitor termin liceul și încă nu știu ce meserie aș vrea, nu am înclinație spre ceva anume. Era foarte interesant dacă aveam la liceu ore în care să discutăm despre joburile de viitor, în care se câștigă bine, să ne prezinte avantaje, dezavantaje. Nu știu de unde să încep să mă documentez, vreau să am un job în care se câștigă un salariu de peste 5000 RON, să pot pleca în țări să vizitez, să nu mă zgârcesc, să am bani pentru a-mi trăi viața așa cum îmi doresc. Așa că vă întreb pe voi dacă aveți ceva idei de joburi de viitor (exclus doctor, avocat, asistent).

7 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

La fel ca tine sunt si eu...sunt a 12 a si nu stiu ce sa fac dupa terminarea liceului, in clasa a 8a trebuia sa merg la profesioanala! Dar de, a trebuit sa ma i-au dupa parinti, ca "BAC-ul e mult mai important decat diploma de profesionala" si aberatii din astea, acum as fi avut scoala profesionala terminata, faceam 18 ani si plecam in strainatate fie ca mecanic, electromecanic, zugrav, sudor, electrician si luam 2000-3000 de euro

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Lukasssz):

Lasa ca ai facut bine ca te-ai dus la liceu. Daca te duceai la profesionala nu se alegea mare lucru de tine, acum lucrai la ceva service auto pe 1700-2200lei, 6/7zile si 9-11 ore zilnic laughing
Eu am patit fix opusul a ceea ce ai patit tu, mi s-a zis sa dau la liceu insa am insistat pe profesionala, iar dupa primul semestru imi regretam deja alegerea cu varf si indesat.

| Lukasssz a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Pai in Romania clar NU merita sa muncesti ca mecanic sau ce am mai zis eu acolo, tocmai de asta am precizat ca m-as fi dus sa lucrez in strainatate pe 2000-3000 de Euro, muncesti 5 zile din 7, plus ca la profesionala primesti si 600 de lei pe luna, bani pe care la liceu nu ii primesti. Diploma pentru o meserie fiind recunoscuta pe plan international, peste tot in lume e nevoie muncitori

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Lukasssz):

Nu-ti mai fa vise, nici in strainatate nu umbla caini cu covrigi in coada...

| Lukasssz a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Nu imi fac vise man, am rude in afara care lucreaza pe atatia bani

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Programator. Salariul de 5000 de lei e doar inceputul.

| Samedaniel33 a răspuns:

Lucrurile nu stau chiar cum vrei tu. Lumea in care traim nu se modeleaza dupa cum vrem noi, ci este exact opusul. Noi trebuie sa ne modelam, dar pentru asta trebuie sa fim foarte bine informati despre mediul in care traim sau aspiram sa traim.
Cu un liceu, nu prea ai foarte mult de ales in ati gasi un job cu peste 5000 de ron.
Daca ai posibilitatea urmeaza o facultate in domeniul in care crezi ca se cer materii la care ai avut cele mai bune note. Acolo in facultate ti se vor largii orizonturile si in timp vei descoperii ce se preteaza cel mai bine pentru tine. Iar dupa examenul de licenta poti urma un master in domeniul care te intereseaza.
Daca nu ai posibilitatea sa urmezi o facultate. Studiaza un timp rubricile de anunturi cu joburi, de pe net. Si vezi daca poti gasi ceva bine platit si care sa contina competentele pe care le ai.
Succes!