| VAlex99 a întrebat:

As avea nevoie de o părere, idee, despre facultatea UTCB și de meseria de cadastre, dacă e căutată, dacă se câștigă bine, daca mori de foame...

2 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Din inginerie, daca esti bun, nu mori de foame. La CFDP se intra destul de usor, dar asta nu e o regula. Poti face masurari topo, facandu-ti firma proprie si usor - usor sa faci bani. Recomandarea este cea mai buna carte de vizita.
De formatie sunt inginer si apreciez aceasta breasla, insa nu mai lucrez in domeniu. Am urcat treapta cu treapta, e adevarat si cu ceva sansa si nu pot sa nu multumesc lui Dumnezeu pentru asta.
Ca o concluzie a celor spuse mai sus poti face aceasta facultate daca vrei sa combini munca de birou cu cea de teren, toate asortate cu tehnica de secol XXI. Trebuie sa te zbati sa inveti si sa mai ales sa intelegi ca se urca treapta cu treapta. Bafta!

| DanielPH a răspuns:

Salut!
Arunca un ochi pe site-urile de angajari, vei vedea ca se cauta!
Eu dau la FCCIA, iar ca a doua varianta am ales geodezia.
Gasesti de munca in tara, si ai o gama larga de posibilitati. Salariile sunt ok, 2-3.000 euro, variaza, oricum. Iar daca iei calea strainatatii, sari de 5.000€.
Tata este sef de lucrare in Germania, imi mai comunica de nevoile de acolo, imi spune ce fac inginerii, iar ce aud imi surade.
Facultatea este foarte grea, nu'i una prin care poti trece asa, ca lebada prin apa, insa consider ca merita.
Mereu se vor face constructii, iar cum fara cadastru nu-i constructia..intelegi tu! laughing
Orienteaza-te bine si alege ceea ce-ti place, caci daca te dedici si lucrezi din placere, iese banul orice ai face.
Numai bine si mult succes!