| OanaMariaG a întrebat:

as avea o intrebare. daca am facut prima facultate de 3 ani. dintre care 2 ani la taxa si ultimul la buget, cand vreau sa ma inscriu la a doua facultate daca voi avea medie de buget voi ramane la buget sau voi fi pusa la taxa? multumesc.
P.S. Stiam parca statul ofera 3 sau 4 ani de buget fiecarui student. sper sa nu ma insel.

7 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Daca ai intrat la taxa atunci ai dreptul sa faci integral urmatoarea facultate la buget, in conditiile in care acesta este criteriul de baza. Anii urmatori tin strict de dorinta studentului si de capacitea sa de a invata destul de mult pentru a-si oferi sansa de a intra pe un loc bugetabil/de a ramane pe un loc bugetabil. Contra-exemplul e urmatorul: Ai intrat la buget dar din anul 2 ai pierdut acel loc. NU mai poti sa intri la o alta facultate pe loc bugetabil. Daca faci insa 2 facultati concomitent atunci lucrurile se schimba. Nu poti fi bugetara la ambele, dar asta deja e altceva.

| DimLight a răspuns:

Din ce stiu ai 6 semestre gratuite de la stat, deci practic ai mai avea 4. dar nu sunt sigur cum le calculeaza ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiam ca e permis doar la o facultate, indiferent citi ani ai facut. Intreaba la ei, poate accepta si asa numai ca sa aiba numarul de studenti.

| OanaMariaG explică (pentru anonim_4396):

Si daca voi intra printre cei de la buget ma vor pune la taxa sau locul meu va fi luat de alt student?

| xAnda a răspuns (pentru OanaMariaG):

Cel mai bine ar fi sa suni la facultate. In mod normal te inscrii la taxa si nu iti poate lua nimenni locul chiar daca ai facut o alta facultate. Daca nu iti confirmi locul la taxa, atunci da, locul tau va fi luat de urmatorul de pe lista care nu a intratthinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru OanaMariaG):

Locul va fi luat de urmatorul de pe lista care este "sub linie"

| OanaMariaG explică:

Dar se considera facultatea terminata daca inca nu mi-am dat licenta urmand sa mi-o dau la toamna?