| laviniaaaaaaaaa a întrebat:

Bună! Aș dori să dau la facultatea de drept la Iași. Sunt pe aici studenți/absolvenți? Ce părere aveți despre facultate? Mi-aș putea găsi ușor de muncă în domeniu? Din ce am văzut admiterea constă în 50% media de la bac și 50% media anilor din liceu.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa sa-ti gasesti usor sau repede de munca, dupa ce termini Dreptul.
Anual termina peste 1000 de studenti la Drept si numai 50-100 reusesc sa-si gaseasca de munca, unde fac voluntariat pe toata durata stagiaturii, adica 2 ani si dupa aia, pe strazi sau se reprofileaza, ca nu ies mai mult de 2 joburi pe an la avocatura si 2-3 la juristi sau notari.
Facultatea de Drept si Jurnalism sunt inutile, fiindca nu ai sanse sa gasesti ceva de munca ...nici macar unde sa faci stagiatura nu gasesti.

| LonelyGuy07 a răspuns:

E una dintre cele mai grele, daca doresti ca pe parcursul a celor patru ani de studiu sa nu ai un weekend in care sa respiri si sa inveti non stop, poti sa incerci sa dai

| LonelyGuy07 a răspuns:

Trebuie sa ai o memorie de super elefant, cand o sa dai de drept civil, drept penal numai vorbesc de constitutional o sa iti blestemi zilele

| LonelyGuy07 a răspuns:

Si dupa ce termini trebuie sa mai dai examene in functie de ce doresti ca avocat procuror stagiar ma refer, degeaba o termini, nu te angajeaza nimeni pe urma fara concurs

| Julia2838 a răspuns:

In momentul in care termini facultatea gasesti de munca ca jurist notar grefier etc, dar daca iti doresti sa ajungi magistrat sau avocat, trebuie sa te pregatesti in plus si sa inveti din timp ceea ce ti trebuie pentru barou sau INM, inca din cadrul facultatii
totul tine de tine si de capacitatea ta de memorare, facultatea e una super, te ajuta sa intelegi f multe lucruri din viata cotidiana si sa le privesti de la un alt nivel
bafta!