| Eugenia25 a întrebat:

Buna,as dori să știu care sunt pașii de urmat să pot profesa, după ce termin facultatea de biologie și master în biologia medicala? Sau ce master să urmez să pot avea o profesie? De la persoane care au terminat facultatea și masterul am înțeles că nu poți profesa fara dreptul de liber profesionist și ceva cu malpraxis, dar care nu le poți obține că doar daca faci practica...care de asemenea nu te ia nimeni în practică la laborator...deci.Scuze că mă repet:ce master să fac să pot profesa și eu?

1 răspuns:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca doresti sa devii profesor, trebuie sa ai modulul de psihopedagogie din facultate facut.
La master iti alegi ceea ce iti place, ceea ce te atrage. Fiind biolog ai multe oportunaitati in viata. Cu ideea ca nu te ia nimeni in practica, incearca sa insisti, ca nu esti singurul si nici ultimul. Trebuie sa te zbati pentru ceea ce ai ales sa faci. Intr-adevar vei intalni piedici, dar asta nu inseamna ca nu vei reusi.