| Melanieee999 a întrebat:

.Buna! As dori urmez cursurile Facultatii de Drept din cadrul Universitatii din Bucuresti. Nu sunt foarte sigura de alegerea mea si as vrea sa aflu mai multe informatii atat despre viata din facultate, cat si despre oportunitatile pe care aceasta le ofera dupa absolvire, pentru a realiza daca este alegerea potrivita pentru mine. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

In primul rând pentru a intra la facultatea de drept trebuie sa dai examenul de admitere. Acesta consta in doua probe, printre care gramatica limbii romane și economie. La București cam așa probe se dau. Însă exista facultăți de drept care dau admitere și la raționament logic (cea din cadrul Universității de Vest din Timișoara).
Mai multe informații despre admitere găsești aici:
https://m.drept.unibuc.ro/Admitere-2020-s914-ro.htm

In plus, facultatea oferă multe cariere in domeniul juridic. Aici vorbim despre: magistrați, avocați, consilieri juridici, grefieri, practicieni in insolventa, etc. Dar cariera cu cel mai mare salariu este magistratura. Pentru aceasta, după ce vei termina facultatea de drept, vei merge lnstitutul Național al Magistraturii unde vei depune dosarul și la urma vei da examen de admitere la drept civil, drept procesual civil, drept penal, drept procesual penal. Nota minima de admitere este 7, 00 (șapte). Atenție! Înainte de probele scrise vei da probe eliminatorii care vor consta in vizita medicală și testarea psihologică precum și un interviu cu membrii comisiei. După ce vei fi admis/-a la INM, vei face practica prin tribunale și parchetele de pe lângă acestea cu procurorii și judecătorii de specialitate. După cei doi ani de practica, vei da ultimul și cel mai greu examen din cunoștințele le care ti l-ai acumulat in cei 2 ani de pregătire juridică. Dacă îl promovezi, te vei angaja ca judecător sau procuror in funcție de dorința, dacă nu mai repeți odată cei 2 ani și iarăși mai dai examenul și tot așa... Sper ca te-am ajutat.