| ancuta286 a întrebat:

Buna!
As fi interesata sa dau la facultatea de istorie iar mai apoi sa devin profesoara de istorie. Sunt în clasa a 11-a la științe ale naturii.
Eram interesată sa dau la Cluj dar am nevoie de bacalaureat la istorie.
Desigur, ca școala din România nu ne învățată genul acesta de lucruri așa că intreb aici
Este posibil sa dau bacalaureatul la istorie, fără transferare? Adica sa dau bacalaureatul la materiile obligatorii pentru profilul meu si adițional la istorie? Este posibil?
Daca acest lucru nu este posibil, ce facultăți de istorie din România nu solicită bacalaureatul la istorie, ci doar admiterea?
Sau ce facultăți de istorie acceptă bacalaureatul la orice materie, nu neapărat istorie?

Ce alte opțiuni as mai avea?

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Mergi mă pe filo ca e mai ușor bacul.

| ancuta286 explică (pentru Catrice):

In prezent in clasa a 11-a nu pot sa ma transfer.
Iar sistemul de la noi din liceu permite maxim 29 de elevi într-o clasa. Sunt făcute 2 clase de filologie iar singura mea șansă este ca cineva sa se transfere în clasa a 12-a altundeva și nu prea ma pot baza pe asta

| Catrice a răspuns (pentru ancuta286):

La mine erau 30 in ambele clase de filo... teoretic, la înscriere se pun 28 că se mai transfera alții după înscriere daca clasa are locuri (la noi in toate clasele erau 30 locuri chiar daca la înscriere erau 28/clasa)