| NotTodayOrTomorrow a întrebat:

Eu sunt la profil de stiinte ale naturii, dar imi place foarte mult geografia, deci m-as gandi sa optez pentru facultatea de geografie. Am vazut ca admiterea se face din media de la bacalaureat. big grin. De fapt, daca ma intreb mai bine, daca se intra 100% din bac, iar eu nu am sustinut bacalaureatul la geografie ca nu-l pot sustine (viata de real)
ar trebui sa ma mut la filologie? Sunt pasionat de stiinta (chiar daca stau cam prost cu fizica si matematica), biologia si chimia sunt materiile mele preferate in frunte cu geografia.

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Evident ca poti sa mergi la o facultate de geografie, chiar daca tu nu ai dat BAC-ul la materia respectiva. Nu conteaza absolut deloc, nu are nicio importanta. Si eu am terminat tot la stiinte ale naturii, am ales o facultate de istorie la care se intra strict pe baza mediei de la BAC si am intrat fara probleme. Poti sa te muti la filologie doar daca doresti sa dobandesti mai multe cunostinte in domeniu.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU contează că nu ai susţinut BAC-ul la Geografie ( la proba la alegere )!

Dar, dacă te vei transfera şi vei susţine BAC-ul din Geografie, este posibil să te ajute ( cât de cât, prin cunoştinţele acumulate ) în timpul facultăţii...
Dar, tot aşa de bine, poţi învăţa acasă, independent de ce faci la şcoală happy

Deci, NU este neapărat nevoie să te transferiwinking

Toate cele bune!